Dzień dinozaura – jak świętować go z przedszkolakami?
26 lutego obchodzony jest Dzień Dinozaura. To doskonała okazja do tego, by zorganizować w przedszkolu wyjątkowe święto. Co ciekawego przygotować z tej okazji? Do jakich twórczych zabaw zaprosić przedszkolaki? Zapraszamy do naszego poradnika!
7 zabaw na Dzień Dinozaura
Drogi nauczycielu, specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy zestaw 7 ciekawych zabaw i aktywności, z których możesz skorzystać na Dzień Dinozaura i nie tylko. Zainspiruj się naszymi pomysłami i zaproś przedszkolaki do wspólnej, twórczej zabawy!
- Dino witraże: ciekawym i prostym pomysłem na zabawę z maluchami (nawet z tymi z najmłodszych grup) będzie wspólne wykonanie kolorowych witraży, które następnie ozdobią Waszą salę. Będziecie potrzebować bloku technicznego lub tektury, kleju i cienkiej bibuły prasowanej w różnych kolorach. Na sztywnym bloku należy narysować, a następnie wyciąć kształty różnych dinozaurów. Następnie środek należy podzielić na nieregularne bloki (trójkąty, kwadraty, romby), zostawiając miejsce na ramkę. Bloki należy wyciąć, a w ich miejsce wkleić kolorowe bibułki. Tak przygotowane dinozaury można zawiesić w oknie – wpadające do sali światło słonecznie pięknie je rozświetli!
- Produkcja skamieniałości: to ciekawa zabawa, którą pokochają maluchy w każdym wieku. Możecie wykorzystać do niej gotową masę porcelanową lub samodzielnie przygotujcie masę solną. Z gotowej masy należy uformować nieduże placki – wielkości dłoni dziecka. W spłaszczonych delikatnie plackach można odbijać ślady dinozaurów, ich szkielety lub całe figurki (z pewnością macie w przedszkolu gumowe lub plastikowe figurki dinozaurów, prawda?). Skamieniałości pozostawcie do wyschnięcia. Teraz możecie umieścić je w większym pojemniku (a latem nawet w zewnętrznej piaskownicy) i zasypać piaskiem. Wydobywanie skamieniałości przy użyciu pędzelków będzie dla przedszkolaków nie lada frajdą!
- Balonowe dinki: kolejnym pomysłem na twórczą i niedrogą zabawę będzie produkcja kolorowych dinozaurów przy użyciu balonów. Będziecie potrzebować tylko kolorowego bloku technicznego, taśmy klejącej, kolorowych balonów i mazaków. Balony należy nadmuchać, a z kolorowych kartonów wyciąć łapki, ogony i głowy dinozaurów. Wycięte elementy należy przy użyciu kleju lub taśmy przymocować do balonów. Markerem można dorysować dinkowi pyszczek lub łuski. Takie kolorowe stworki mogą powędrować z dziećmi do domów.
- Dino makieta: to propozycja, która zintegruje przedszkolaków. Wykonanie wspólnej dino makiety może odbywać się w ciągu jednego dnia lub w ciągu kilku dni – w tym wypadku za każdym razem możecie tworzyć jeden element i dokładać go do konstrukcji. Jak wykonać makietę? Puścice wodze wyobraźni i użyjcie czego tylko chcecie – kolorowa bibuła, mech, kamienie zebrane latem, piasek, kolorowe farbki, kubeczki po jogurtach (obklejone bibułą mogą udawać góry lub wulkany), plastelina! Niech każdy przedszkolak ma szansę opowiedzieć co i jak chciałby wykonać. Żaden pomysł nie jest zły! Na koniec ustawcie w makiecie figurki dinozaurów i gotowe! Taką makietą przedszkolaki będą mogły się bawić przez długi czas, dlatego koniecznie znajdźcie dla niej odpowiednie miejsce w sali!
- Makaronowe szkielety: małych miłośników dinozaurów z pewnością zachwyci kolejna propozycja, jaką są dino szkielety! Do wykonania tych prac będą potrzebne: suche makarony w różnych kształtach, klej, blok techniczny. Zadaniem dzieci będzie ułożenie, a następnie naklejenie na kartkach kształtu szkieletu wybranego dinozaura. Młodszym dzieciom możecie pomóc, rysując wcześniej ołówkiem szkielet. Starszaki z pewnością same będą chciały wymyśleć jak to zrobić. Po wyschnięciu możecie umieścić prace na tablicy i zaprezentować je rodzicom.
- Sortowanie dinozaurów: to świetna propozycja dla maluchów! Użyjcie figurek dinozaurów i poproście dzieci o posortowanie ich od największego do najmniejszego. Następnie rozdajcie figurki maluchom, a na środku stołu ustawcie pudło z klockami (np. Duplo) – teraz niech każde dziecko ułoży z klocków wieżę wielkości swojego dinozaura. Kolejnym etapem niech będzie posortowanie dinozaurów na te, które żyły w wodzie, na lądzie i w powietrzu (możecie w tym celu przygotować specjalne kolorowe plansze). Niech dzieci sortują dinozaury na roślinożerne i mięsożerne. A może macie jeszcze jakieś inne pomysły?
- Dino wyklejanki: tę formę pracy z pewnością dobrze znacie. Wykorzystajcie ją zatem do przygotowania obrazków z dinozaurami. Każde dziecko powinno otrzymać narysowany na kartce kształt dinozaura. Zadaniem przedszkolaka będzie wyklejenie tego kształtu różnymi elementami – mogą to być kulki z bibuły lub z plasteliny, mogą to być powydzierane fragmenty papieru kolorowego, może to być folia aluminiowa, sztuczny mech, kawałki barwnej włóczki, guziki przyniesione z domu lub wszystko, co tylko przyjdzie Wam na myśl!
Dzień Dinozaura zbliża się wielkimi krokami. Jak go świętować w tym roku? W naszym poradniku umieściliśmy 7 zabaw na dzień dinozaura. Nie musicie jednak na tym poprzestać. Poszukajcie własnych pomysłów na dino zabawy i zaproście dzieci do fantastycznej przygody i spotkania z dinozaurami oko w oko!