Co robić z dziećmi w ferie, kiedy nie ma śniegu? Zabawy dla dinofanów!

Co robić z dziećmi w ferie, które nie są białe? Pamiętacie jeszcze czasy przewidywalnej, typowej dla każdej pory roku pogody? Wiosna następowała stopniowo po zimie, witając nas coraz wyższymi temperaturami. Latem bez przerwy prażyło, jesień była chłodna i deszczowa, a zima… Zima zawsze witała nas siarczystym mrozem, śniegiem po kolana i zasypanymi drogami. Dziś już żadna z pór roku nie jest przewidywalna, dlatego planując skrupulatnie wyjazd nawet na sam środek sezonu, warunki atmosferyczne mogą nas niemile zaskoczyć. Co najgorszego może nas spotkać w trakcie ferii zimowych? Bez wątpienia będzie to brak śniegu.  Jak spożytkować niekończące się pokłady energii dzieci? Warto zaproponować im niecodzienne zabawy. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, podpowiemy Wam kilka ciekawych propozycji zabaw na bezśnieżne ferie. 

Co robić z dziećmi w ferie – zabawy na zewnątrz

Z planów na narty, kulig i lepienie bałwana wyszły nici, a Wy jesteście zmuszeni do zorganizowania wolnego czasu dzieciom? Nie martwcie się, bo nasze dino zabawy sprawią, że cała rodzina będzie się świetnie bawiła! Mamy dla Was mnóstwo pomysłów, co robić z dziećmi w ferie, gdy nie ma śniegu!

Co robić z dziećmi w ferie? Rodzinne zabawy

 1. Po śladach: to zabawa idealna dla każdego małego i większego fana dinozaurów. Zabawa jest prosta, wystarczy przygotować kilkanaście białych lub kolorowych kartek. Wersja kolorowa będzie dawała Wam większe pole do manewru, a co za tym idzie — dłuższą i ciekawszą zabawę. Z przygotowanych kartek wycinamy ślady dinozaurów (w różnych kolorach, wielkościach, kształtach), które następnie rozkładamy na ścieżce, przypinamy do drzew, krzewów, czy charakterystycznych punktów otoczenia. Zadaniem dzieci jest poruszanie się po śladach, w zależności od narzuconych reguł: po wszystkich, po wybranym kształcie, kolorze, omijając największe ślady T-REXa, itp. Opcji i wariantów jest wiele, a ostateczne zasady zabawy zależą wyłącznie od Waszej wyobraźni! Na końcu niech czeka na wszystkich wspólna atrakcja – może ognisko z pieczeniem kiełbasek?
 2. Dinolegowisko to kolejny pomysł na to, co robić z dziećmi w ferie. Ta zabawa sprawdzi się w plenerze, najlepiej w pobliżu lasu. Dzieci należy podzielić na drużyny (najlepiej kilkuosobowe), a następnie zlecić im wykonanie legowiska dla dinozaura. W zależności od wieku dzieci, dla utrudnienia można zlecić budowę dużego, obszernego, wygodnego i osłoniętego od wiatru posłania. Zadaniem młodszych dzieci może być zbudowanie małego legowiska lub gniazda dla latających dinozaurów. Tę zabawę z łatwością dostosujecie nie tylko do wielkości grupy, ale także umiejętności i zdolności motorycznych dzieci. Do budowy można wykorzystać wszystko, co oferuje natura: gałęzie, patyki, kamienie, szyszki, liście, czy inne znalezione przedmioty.Co robić z dziećmi w ferie? Plastyczne zabawy
 3. Dinomakieta to bardzo kreatywna zabawa, łącząca w sobie dobrą zabawę, pracę plastyczną, manualną i przede wszystkim zdrową aktywność fizyczną. Wybierzcie się z dziećmi na spacer, zabierając ze sobą figurki dinozaurów. Zadaniem dzieci będzie wykonanie makiety z dinozaurami, składającej się wyłącznie z naturalnych (zupełnie jak w prehistorii!), znalezionych podczas spaceru elementów. Makietę możecie zbudować na dostępnym podwórku, albo przygotować w tym celu wcześniej odpowiednie pudełko, w którym zamieszkają dinozaury. Szyszki, kamienie, żołędzie, patyki — tu dziecięca wyobraźnia ma ogromne pole do popisu! Ta zabawa pochłonie Waszą grupę na wiele godzin, a jej efekty będą cieszyć dzieci i budzić radość i satysfakcję za każdym razem, kiedy wrócicie do makiety. Makietę w pudełku możecie z powodzeniem przecież zabrać ze sobą do domu. To wspaniała pamiątka po dinoferiach – nawet tych bezśnieżnych!

  Co robić z dziećmi w ferie: dinozabawyCo robić z dziećmi w ferie – integracyjne dinozabawy

  Co robić w ferie z dziećmi, gdy mamy pod opieką większą gromadkę? Jeśli grupa dzieci niedawno się poznała lub dopiero się poznaje w trakcie wspólnego wyjazdu — idealną opcją będzie wybór zabaw integracyjnych, które, wymuszając na dzieciach kooperację, sprawią, że już po kilku chwilach będą chętniej spędzać ze sobą czas.  Uwaga — w zaproponowanych przez nas zabawach mogą brać udział także dorośli, dlatego możecie się wykazać, dać dzieciom przykład i jeszcze bardziej zachęcić je do wspólnej zabawy. 

   

  Co robić z dziećmi w ferie? Wspólne zabawy

  • Wykopaliska: to propozycja wymagająca od Was przygotowania jedynie masy solnej oraz figurek dinozaurów. Zadaniem dzieci będzie odciskanie w masie dinozaurów, efektem czego powstaną skamieliny, przypominające te prawdziwe. Jeśli chcecie poświęcić więcej czasu zabawie, z masy solnej przygotujcie szkielet dinozaura, który zasypiecie piaskiem. Odkopywanie szkieletu triceratopsa to nie lada gratka dla każdego, małego miłośnika dinozaurów!
  • Coś z niczego: to niesamowicie kreatywna zabawa dla każdego. Zadaniem uczestników jest stworzenie w określanym czasie (np. 30 minut) podobizny wybranego dinozaura. Z czego? Z wszystkiego! Im bardziej szalone pomysły, tym więcej frajdy z zabawy. Użyjcie mebli, tekstyliów, papieru, szczotek, jednym słowem: wszystkiego, co tylko przyjdzie dzieciom do głowy. Dziecięca wyobraźnia może Was bardzo zaskoczyć!
  • Co wykluje się z jajka: to świetna zabawa ruchowa dla młodszych dzieci. Na początku dzieci zwijają się w kłębek, udając jajko. Nastawiamy stoper na 30 sekund. Po tym czasie skorupka zaczyna pękać. Co wykluwa się z jajka? To mały T-REX! Zadaniem dzieci jest udawanie dinozaura, który właśnie wykluł się z jaja. Dinozaur po kolei – poznaje swoje stado, bada otoczenie, szuka jedzenia. Zabawę można powtarzać w nieskończoność i tylko zmieniać dinozaury, które mają się wykluwać. Wskazówka: przygotujcie się przed zabawą, poznając jak najwięcej różnorodnych dinozaurów, dzieci z pewnością będą domagać się wykluwania nowych gatunków!
   Jeśli pogoda pokrzyżowała Wam plany, nie załamujcie rąk. Ferie bez śniegu też mogą być fajne! Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas dinozabawy podpowiedziały Wam, co robić z dziećmi w ferie bez śniegu, a nasze pomysły pomogą Wam twórczo, ale przede wszystkim wesoło spędzić ten wspólny, wolny czas. Więcej inspiracji znajdziecie na naszym fanpage’u!

   

Może Cię zainteresować

Halloweenowa Parada Małych Dinozaurów – nie przegap!

Już 14 i 15 października wasze ulubione jesienne wydarzenie – Halloweenowa parada małych dinozaurów!

DLA DZIECI W KOMPLETNYCH STROJACH DINOZAURÓW PRZYGOTOWALIŚMY BILETY ZA 1 ZŁ!

Bilety za 1 zł wyłącznie dla dzieci w pełnej charakteryzacji postaci dinozaura. Samo pomalowanie twarzy lub wykorzystanie gadżetów/odzieży z motywem dinozaura nie będzie uwzględniane. Bilety za 1 zł będą dostępne tylko w kasie stacjonarnej.

Co czeka na Was w Zatorlandzie w tym wyjątkowych dniach:

 • 13:00: Halloweenowe zabawy z animatorami i robienie dinozaurowych tatuaży
 • 14:00: Konkurs na najlepszy dinokostium
 • 15:00: Warsztaty rzeźbienia dyni i zabawy
 • Od 13:00 do 16:00: Rozbijanie DinoPiniat co godzinę!

W konkursie na najlepszy dinokostium możecie wygrać bilet rodzinny (2+2) na sezon 2024!

Jesteśmy pewni, że zachwycicie nas swoimi kostiumami, dlatego dodatkowo wyróżnimy kilka osób dinogadżetami!

*Organizator zastrzega sobie prawo do przeniesienia wydarzenia ze wzgledu na niekorzystne warunki pogodowe. Zachęcamy do obserwowania naszych profili w social media.

W tygodniu taniej!

Łapcie naszą promocję – w tygodniu taniej!

Trwa październikowa promocja „W tygodniu taniej!”. Jeśli chcecie skorzystać ze zniżki -20% na bilety do Zatorlandu, to wybierzcie się na zwiedzanie Parku w czwartek lub piątek.

Bilety kupicie na miejscu – promocja obowiązuje wyłącznie na bilety nabyte stacjonarnie. 🎫

Dobra zabawa w niższej cenie? Takiej okazji nie można przegapić! ❤️

 

 
* Promocja trwa do 20.10.2023.

Tyranozaur Rex
T-REX

Tyranozaur

Stosunkowo niedawno odkryty, bo na początku XX wieku. Należy do grona największych dinozaurów, o istnieniu których na ten moment wiemy. Ze względu na ogromną budowę ciała i krwiożerczy charakter stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych dinozaurów, a jego pełną nazwę ‒ tyranozaur (z łac. Tyrannosaurus rex) ‒ można wytłumaczyć mianem “króla dinozaurów” czy “jaszczura tyrana”.

Ostatni dinozaur, o którym każdy słyszał

Cała nasza obecna wiedza o tyranozaurach opiera się wyłącznie na doniesieniach ze świata paleontologicznego i badaniach pasjonatów okresu kredy. Skamieniałości, które nieraz odkrywane są przypadkowo, dostarczają nam wielu informacji o tym fascynującym rodzaju dinozaura, który należy do jednych z ostatnich, jakie chodziły po naszej planecie. Tyranozaury wyginęły w czasie wielkiego wymierania kredowego spowodowanego uderzeniem w Ziemię ogromnej planetoidy.

Pierwsze okazy Tyrannosaurus rex były odkrywane przez Barnuma Browna w pierwszej dekadzie XX wieku. Nazwę dla nowego gatunku zaproponował geolog i ówczesny dyrektor Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej ‒ Henry Fairfield Osborn.

Jak wygląda T-rex?

Zastanawiasz się, jak wygląda tyranozaur rex? Budowa ciała T-rexa jest ogromna! Długość tego dinozaura zwykle mieściła się w przedziale 13-15 metrów, z czego większą część zajmował ogon. Był on potrzebny do stabilnego poruszania się tego dinozaura zarówno podczas chodu, jak i biegu. Dzięki temu tyranozaury mogły rozwinąć szybkość do 40 km/h. Ogon równoważył ciężar całego ciała tego dinozaura, choć i tak poruszał się on w pozycji tylko na wpół wyprostowanej i stał na dobrze umięśnionych tylnych kończynach.

Dwa tytanozaury w parku dinozaurów

W kontekście całej potęgi tego, jak wygląda tyranozaur, dość osobliwe wydają się jego przednie kończyny zwieńczone dwoma palcami. Jak na tego olbrzyma, są po prostu malutkie. Niewielkie kończyny tyranozaura to prawdopodobnie zabezpieczenie ewolucyjne przed… gryzieniem lub zjedzeniem ich podczas wspólnego posiłku kilku dinozaurów. Dzięki temu, że były one w miarę krótkie, nie znajdowały się w obszarze zjadanych fragmentów innych zwierząt.

Całe ciało tyranozaura pokryte było łuskami. Według naukowców początkowo dinozaury te mogły być opierzone ‒ przynajmniej w części grzbietowej ‒ jednak z czasem pióra zniknęły. To, jak wyglądał prawdziwy T. rex, możesz dzisiaj zobaczyć w Zatorlandzie!

Tyranozaur ‒ wysokość

Jak wysoki był tyranozaur? Wzrost tego gada mieścił się w przedziale od blisko 4 do nawet 6 metrów. Wymiary gatunku tyranozaur rex były jednak różne dla różnych osobników. Mogły one być nieco mniejsze, wtedy jednak stawały się łatwym celem dla większych przedstawicieli swojego gatunku, którzy się nimi żywili.

Tyranozaur rex ‒ waga

Pokaźne rozmiary jednego z największych na świecie dinozaurów przekładały się na jego wagę. T. rex mógł ważyć nawet 9 ton. Co ciekawe, niektóre z jego kości były wewnątrz puste, by nieco odciążyć gada. Nie traciły jednak przy tym na swojej wytrzymałości.

Szkielet tyranozaura

Największy dotychczas znaleziony szkielet T-rexa mierzy prawie 13 metrów długości. Tyranozaur ten zamieszkiwał tereny Kanady 66 mln lat temu. Przez odkrywców nazwany został imieniem “Scotty”. Wszystkich szkieletów tyranozaurów odkryto w sumie kilkadziesiąt. Czasem są to jednak wyłącznie pojedyncze kości, które są na tyle charakterystyczne, że przy dzisiejszych technologiach udaje się wykonać komputerowe modele ich właścicieli. Szkieletem tyranozaura, który prawie w 90% składa się z prawdziwych skamieniałości jest “Sue”. To najbardziej kompletny tyranozaur, jakiego szczątki udało się znaleźć.

Czaszka tyranozaura i jego zęby

Podłużny kształt czaszki tyranozaura ochraniał jego mózg, który również miał podłużną formę. W szczęce T-rexa kryło się aż 25 zębów, a każdy z nich miał stożkowy kształt i kilkanaście centymetrów długości. Ostre i mocne potrafiły gryźć pokarm z siłą ponad 44 tysięcy Newtonów w przypadku zębów z tyłu szczęki! Dla porównania ‒ siła, z jaką żarłacz biały zaciska szczękę, to niecałe 20 tysięcy Newtonów.

 

Głowa tyranozaura mierzyła około 1,5 metra długości i była dobrze umięśniona, dzięki czemu z łatwością odrywał on kawałki mięsa ze swoich ofiar.

Ile żył tyranozaur?

Długość życia dinozaurów zwykle była uzależniona od ich wielkości. Mniejsze dinozaury żyły krócej ‒ te ogromne mogły cieszyć się życiem dłużej. Tyranozaur, który osiągał wagę minimum 5000 kg żył około 28 lat. Dojrzałość płciowa pojawiała się w okolicy jego 20. urodzin. Można zatem stwierdzić, że T-rex żył krótko, ale bardzo intensywnie.

Młody T-rex

Jaja, które składały samice tyranozaurów miały około 40 centymetrów długości. Z nich wykluwały się młode osobniki, które w pierwszej fazie swojego życia wyglądały dość przyjaźnie. Zaledwie metr długości młodego T-rexa nie przypominał ogromnego rodzica, który budził postrach ówczesnych lasów. Uroczy wygląd nie może nas jednak zwieść! Ten maluch już w młodym wieku polował na inne dinozaury większe od siebie!

Tyranozaur ‒ ciekawostki

 • Pierwszy ślad tyranozaura odkryto w 1983 roku w Philmont (Nowy Meksyk). Mierzył on aż 84 cm długości!
 • Tyranozaur, choć na co dzień przebywał wśród osobników z rodziny, raczej wolał życie samotnicze, a w pary łączył się tylko w trakcie godów.
 • Tyranozaur nie był może mistrzem w szybkim bieganiu, ale miał wspaniale rozwinięte zmysły, w tym zmysł wzroku, dzięki któremu dostrzegał ofiarę nawet z 6 km!
 • Innym zmysłem, który wyróżnia tyranozaura wśród wszelkich zwierząt na Ziemi jest węch. Niektórzy naukowcy uważają, że to najlepiej rozwinięty gatunek pod tym względem.

Gdzie występowały tyranozaury?

Tyranozaura można było spotkać na terenach leśnych, nad rzekami, a także na przestrzeniach otwartych Ameryki Północnej, czyli dzisiejszej Kanady i USA. Dinozaury te lubiły raczej łagodny klimat. Jak wykazują badania naukowców, były to zwierzęta stałocieplne, co oznacza, że temperatura ich ciała nie zależała od temperatury otoczenia.

Czym się żywiły tyranozaury?

W diecie tyranozaura rexa najważniejszą rolę odgrywały posiłki mięsne. Menu tych dinozaurów obfitowało w pokarm, który mogły same upolować, w tym inne mniejsze osobniki tego gatunku. T-rex zjadał również padlinę. Szacuje się, że jedno danie tego gada, które ważyło około 200 kg mogło zaspokoić jego głód na kilka dni.

Słynnego T-rexa zobaczysz w naturalnych rozmiarach w małopolskim Zatorlandzie. Zapraszamy Cię do poznanie nie tylko jednego osobnika, ale całej rodzinki tyranozaurów! Niektóre z nich dopiero co wychodzą z jaj. Nie może Cię przy tym zabraknąć!

BILETY ZAKUPIONE DROGĄ ELEKTRONICZNĄ NALEŻY WYMIENIĆ W OPASKOMACIE PARKU NA OPASKĘ, KTÓRA JEST WŁAŚCIWYM BILETEM!


BILET DLA MALUCHA:
Zawartość biletu jest tożsama z zawartością Biletu zakupionego przez rodzica (zawartość zobacz poniżej) oraz możliwość korzystania z urządzeń placów zabaw (huśtawki, trampoliny, zjeżdżalnie itp.), piaskownic „Wykopaliska”, Strefy Aktywnego Odkrywcy, Małpi Gaj (NOWOŚĆ!) oraz Dmuchańca (NOWOŚĆ!)

BILET ULGOWY ORAZ BILET NORMALNY OBEJMUJĄ:
• WSTĘP DO PARKU RUCHOMYCH DINOZAURÓW
• WSTĘP DO PARKU MITOLOGII (REJS TRAMWAJEM WODNYM – 10 ZŁ, WYNAJĘCIE ROWERKA WODNEGO – 15 ZŁ, PŁATNE NA MIEJSCU W PRZYSTANI)
• WSTĘP DO PARKU OWADÓW
• SEANS W KINIE 5D EXTREME
• SEANS W KINIE 3D 360
• ZWIEDZANIE DOMU SZALONEGO NAUKOWCA
• MOŻLIWOŚĆ WIELOKROTNEGO SKORZYSTANIA Z ATRAKCJI ZNAJDUJĄCYCH SIĘ NA TERENIE CAŁEGO PARKU – KOLEJKI, KARUZELE, TRAMPOLINY, PLACE ZABAW ITP. (Z WYJĄTKIEM URZĄDZEŃ URUCHAMIANYCH ZA POMOCĄ MONET, NP. AUTOMATYCZNE BUJAKI ITP.)

ATRAKCJE Z UWZGLĘDNIENIEM KRYTERIUM WZROSTOWEGO:
• Karuzela “Słoniki” – od 90 cm (Lunapark)
• Wieża Drop’n’twist – od 90 cm (Lunapark)
• Diabelski Młyn – od 90 cm (Lunapark)
• Karuzela “Merry-Go-Round” – od 90 cm (Lunapark)
• Karuzela „Clown” – od 90 cm (Park Owadów)
• Robal Coaster – od 95 cm (Park Owadów)
• Minigokarty – od 95 cm (Park Owadów)
• Karuzela „Strażak” – od 95 cm (Lunapark) NOWOŚĆ!
• Miasteczko Ruchu Drogowego – od 100 cm (Park Owadów)
• Basen z łódkami – od 100 cm (Park Owadów)
• Park Linowy “Zdobywcy Olimpu” – od 100 cm (Park Mitologii)
• Wieża „Zeus Swing Tower” – od 105 cm (Park Mitologii) NOWOŚĆ!
• Autodrom – od 110 cm (Lunapark)
• Dinocoaster – od 110 cm (Lunapark)
• Plac Zabaw „Robaki-rozrabiaki” – od 110 cm (Park Owadów)
• Karuzela “Crazy Raft” – od 130 cm (Lunapark)
• Karuzela “Twist’n’swing” – od 135 cm (Lunapark)

Pozostałe atrakcje na terenie całego parku nie są uwarunkowane wzrostem.
M.in.:
• Małpi Gaj – brak ograniczeń (Lunapark) NOWOŚĆ!
• Strefa Aktywnego Odkrywcy – brak ograniczeń (Lunapark)
• Plac Zabaw (Huśtawki, Trampoliny, Zjeżdżalnia Itp.) – brak ograniczeń (Lunapark)
• Plac zabaw – brak ograniczeń (Park Mitologii)
• Ścianka wspinaczkowa – brak ograniczeń (Park Mitologii oraz Park Owadów)
• Huśtawki – brak ograniczeń (Park Mitologii)
• Plac Zabaw „Ule” – brak ograniczeń (Park Owadów)
• Dmuchaniec – brak ograniczeń (Park Mitologii) NOWOŚĆ!
• ITP.