Dlaczego warto czytać z dzieckiem Mitologię? Sprawdź!
Ostatni raz Mitologię czytałeś w szkole? Chociaż czytasz swojemu dziecku często, to do tej pory nie sięgaliście po Mitologię? Pora to zmienić! Zajrzyj do naszego poradnika i przekonaj się, że wspólne czytanie mitów to znakomity sposób na… No właśnie – sprawdź na co! Zapraszamy do lektury!
5 powodów, które sprawią, że zapragniesz zaznajomić dziecko z Mitologią
Dlaczego warto czytać dziecku mity? Przedstawiamy najważniejsze powody!
- Czas razem: w zabieganej codzienności czasem trudno jest znaleźć czas 1:1 z dzieckiem, prawda? Jeśli w Twój harmonogram na stałe wpisany jest pośpiech, to znak, że zdecydowanie warto zaciągnąć hamulec awaryjny. Czas biegnie szybko, a dzieci dorastają zdecydowanie zbyt prędko. Jeśli chcesz zadbać o wartościowy czas razem, to nie odkładaj tego na później. Niech wspólna lektura Was zbliży, niech będzie przygodą, w którą wyruszacie razem regularnie.
- Rytuały: wszyscy potrzebujemy regularnego rytmu i rytuałów – nie tylko niemowlaki i maluszki. Jeśli wieczory w Twoim domu to walka o przetrwanie, to może warto wprowadzić nowe zasady? Niech wspólne czytanie mitów będzie rodzinną przyjemnością przed snem. Porozmawiaj o tym z dzieckiem, wspólnie umówcie się na 15-20 minut czytania o określonej porze i pilnujcie tego rytuału. Zobaczysz, że i Tobie dobrze zrobi wprowadzenie takiego nawyku!
- Wiedza i rozwój: wspólne czytanie mitów to świetny sposób na rozwój wyobraźni, poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych kompetencji. Dzięki tej przygodzie Twoje dziecko nie raz zabłyśnie w szkole, a do tego pozna niezwykłą dziedzinę z granicy historii i baśni.
- Nowe zainteresowania: szukasz tematu, który zbliży Cię z dzieckiem? Wspólne odkrywanie Mitologii może być właśnie taką płaszczyzną. Jeśli chcesz przeżyć przygodę, którą od początku do końca odkrywasz razem ze swoim maluchem (bądź nastolatkiem) to koniecznie wybierzcie coś, o czym żadne z Was nie ma pojęcia. Czytajcie wspólnie, wymieniajcie się wiedzą, zadawajcie sobie pytania i zagadki, snujcie domysły, prowadźcie ożywione dyskusje i sprawdźcie koniecznie jak to buduje więź!
- Przygoda: nic tak nie zbliża jak wspólna przygoda. Szczególnie taka, którą planujesz razem z dzieckiem. Jeśli poznawanie Mitologii Was wciągnie, to warto pomyśleć o zorganizowaniu wyprawy w jakieś miejsce związane z Mitologią. Naturalnie może to być wakacyjny wypad do Grecji, czy Rzymu, ale i w Polsce interesujących miejsc na taką eskapadę nie brakuje. W Parku Rozrywki Zatorland znajdziesz wspaniały Park Mitologii, który pozwoli Ci poczuć antyczny klimat. Warto się do niego wybrać z dzieckiem w każdym wieku! Inne ciekawe miejsca w Polsce związane z Mitologią to np.: Łysa Góra w Górach Świętokrzyskich, czy kamienne kręgi w Węsiorach i Odrach na Mazurach.
Jakim mitologiom warto poświęcić uwagę?
Myśląc o Mitologii nasza uwaga biegnie spontanicznie w stronę antycznej Grecji i Rzymu. Faktycznie – mity greckie i rzymskie są najbardziej znane i to właśnie im poświęcamy najwięcej uwagi. A przecież nie są to jedyne ciekawe mity, które możemy opowiedzieć naszym dzieciom. Niewiele, lub prawie wcale nie mówi się już o mitologii słowiańskiej, a przecież to ona powinna nas obchodzić najbardziej. W co wierzyli pradawni Słowianie, jakie mity przekazywali sobie z pokolenia na pokolenie? Zagłębiając się w Mitologię słowiańską możesz poznać ciekawe historie dotyczące stworzenia Tatr, Bieszczadów, czy Gór Stołowych, a także stworzenia Bałtyku, czy polskich rzek. Naprawdę warto się wczytać!
Godne uwagi są też Mitologia celtycka i Mitologia nordycka – pełne dzielnych wojowników, bóstw, magii. Rodzinna podróż po świecie mitów może być fascynującą przygodą dla wszystkich członków rodziny! Przekonaj się o tym sam i koniecznie poznaj mity, z którymi jeszcze nie miałeś styczności!
Jak wprowadzać dziecko w świat mitów?
Wspólne czytanie Mitologii to dopiero początek przygody. Jeśli lektura spodoba się Twojemu dziecku to nie poprzestawaj na tym. Poszukaj ciekawych bajek i filmów inspirowanych Mitologią, obejrzyj z dzieckiem film popularnonaukowy o Mitologii. Koniecznie zaplanuj też wizytę w ciekawym muzeum, dzięki której dziecko będzie mogło zetknąć się w praktyce z przedmiotami i kulturą, o której do tej pory słyszało tylko z opowieści. Warte odwiedzenia są np. Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Znakomitym sposobem na poznanie Mitologii z bliska jest też rodzinna wizyta w Parku Rozrywki Zatorland. Tutaj na fanów mitów antycznych czeka specjalna strefa: Park Mitologii, gdzie można na własne oczy zobaczyć Konia Trojańskiego, przespacerować się po Labiryncie Minotaura, odwiedzić najprawdziwsze greckie miasteczko Akropolis, czy odbyć rejs tramwajem wodnym po widokowym jeziorze, na którym posadowiono figury antycznych bóstw i stworzeń. Taka wycieczka to świetna okazja do wspaniałej zabawy i odkrywania nowych antycznych ciekawostek!
Czy Mitologia może zaciekawić dziecko? No pewnie, że tak! Jeśli do tej pory nie czytałeś swojemu maluchowi mitów, to warto to zmienić. Zachęcamy Cię do odświeżenia sobie wiedzy i do poznania najciekawszych mitów nie tylko greckich, czy rzymskich, ale również słowiańskich, celtyckich, czy nordyckich. Gwarantujemy, że czeka Cię inspirująca podróż, której na długo nie zapomnisz!