Wakacje z dinozaurami? Twoje dziecko pokocha ten pomysł!

Wakacje z dinozaurami? Twoje dziecko pokocha ten pomysł!

Każde dziecko – czy to chłopiec, czy dziewczynka na pewnym etapie życia przeżywa prawdziwą fascynację dinozaurami. Twój maluch kolekcjonuje figurki i książki o dinkach? W takim razie nasza propozycja będzie strzałem w 10! Zabierz dziecko na wakacje z dinozaurami i zapewnij mu niezapomniane przeżycia!

Gdzie zabrać na wakacje miłośnika dinozaurów?

Figura T-Rexa w Zatorlandzie, wakacje z dinozaurami

Bajek i filmów o dinozaurach jest cała masa. Dinopociąg, Dino Dana, Jurrasic World i jego kontynuacja Jurrasic World Dominion, a także rewelacyjny serial dla dzieci Park Jurajski: Obóz Kredowy – to tylko kilka z najpopularniejszych tytułów, za którymi dzieci wprost przepadają! Nie ma się co dziwić – bohaterzy tych produkcji mają okazję obcować z dinozaurami, a ich przygody naprawdę wciągają. Twój smyk zafascynowany światem jurajskim sam chciałby przeżyć przygodę na miarę produkcji kinowej? Wcale nie musisz zabierać go do drogiego parku rozrywki za granicę, bowiem i w Polsce czeka na Ciebie cała masa dinoatrakcji!

Wakacje z dinozaurami to nie tylko poszukiwanie skamielin

W poszukiwaniu skamieniałości wybierz się do pobliskiego muzeum kamieni i minerałów – znajdziesz tam ciekawe okazy amonitów, trylobitów i belemnitów, które pamiętają czasy pradawnych gadów. Wyjątkowe szkielety dinozaurów obejrzysz także w licznych muzeach. Jednym z nich jest Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk mieszczące się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Za darmo gigantyczny model dinozaura zobaczysz też w Krakowie – w gmachu Akademii Górniczo Hutniczej. Modele czaszek dinozaurów czekają na Ciebie w Centrum Edukacji Przyrodniczej na kampusie UJ w Krakowie. To jednak nie wszystko – w Polsce nie brakuje fascynujących parków rozrywki poświęconych dinozaurom. Czy warto się do nich wybrać? Oczywiście, że tak!

Park Dinozaurów w Zatorlandzie – dlaczego warto?

Park Dinozaurów w Zatorlandzie

W małopolskim Zatorze mieści się jeden z najbardziej rozpoznawalnych parków dinozaurów w Polsce – jest nim Największy w Europie Park Ruchomych Dinozaurów Zatorland. Tylko tutaj czeka na Ciebie ponad 100 okazów realistycznie wyglądających dinozarów, spośród których ogromna część się rusza i wydaje dźwięki. Stań oko w oko z drapieżnymi mięsożercami, podejdź blisko spokojnych roślinożerców, zrób sobie zdjęcie z dino rodzinkami, przyjrzyj się uważnie gadom latającym.
Park Dinozaurów usytuowany na zielonej przestrzeni, która do złudzenia przypomina bagna, robi wrażenie na wszystkich odwiedzających. Spacery odbywają się po drewnianych kładkach, a z zarośli wydobywa się dym – klimat rodem z filmowej produkcji! To jednak nie koniec niespodzianek – jeden z naszych okazów sika i nigdy nie wiesz, czy uda Ci się przebiec po alejce bezpiecznie, czy jednak się zmoczysz. Frajda dla całej rodziny!

Muzeum Szkieletów i Skamieniałości

Warsztaty paleontologiczne w Zatorlandzie

 

W Zatorlandzie przygotowaliśmy dla Ciebie także Muzeum Szkieletów i Skamieniałości – znajdziesz tu olbrzymią czaszkę T-Rexa, jego szkielet, a także całą masę mniejszych kości i skamielin – wartość edukacyjna tego miejsca jest nie do przecenienia. Każdy mały i duży fan dinków będzie wprost zachwycony odwiedzinami w Parku. Na tym jednak nie koniec – chętne dzieci mogą wziąć udział w Warsztatach Paleontologicznych, podczas których samodzielnie, przy pomocy dłutka i pędzla wydobędą z gipsowego bloku szkielet dinozaura. Na najmłodszych czeka duża piaskownica, która jest jednocześnie wykopaliskiem – zadaniem dzieciaków jest odsłonić kości skamieniałego gada. Wizycie w Parku towarzyszy spotkanie z naszą uroczą maskotką – dinozaurem Franiem, który chętnie fotografuje się z dziećmi.

Co jeszcze czeka na Ciebie w Zatorlandzie? Wakacje z dinozaurami!

Dinozaur Franio przytula dzieci

Park Rozrywki Zatorland to nie tylko dinozaury! Na 20 hektarach zielonej przestrzeni przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 100 najróżniejszych atrakcji. Oprócz Parku Dinozaurów znajdziesz tu także Park Mitologii na wodzie, w którym spotkasz 46 postaci mitologicznych, Park Owadów, w którym zgromadziliśmy 28 gigantycznych owadów – również ruchomych, a także lunapark z karuzelami, rollercoasterami i Diabelskim Młynem! W Zatorlandzie czeka na Ciebie cała moc atrakcji – zabierz dzieci i baw się doskonale przez cały dzień. Wygodne miejsca odpoczynku, liczne strefy gastronomiczne, atrakcje dopasowane do różnych grup wiekowych – to wszystko sprawia, że Zatorland jest tak chętnie odwiedzany. Zajrzyj do naszego Miasteczka Ruchu Drogowego, wybierz się na widokowy rejs tramwajem wodnym, skorzystaj z Kina 5D, odwiedź liczne place zabaw, zabierz dziecko na autodrom i znowu poczuj beztroską radość. Jeśli przyjeżdżasz do Zatorlandu z daleka, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – wybierz wygodny nocleg w pobliskim River Parku i zdecyduj się na aż dwa dni wyjątkowych emocji w Zatorlandzie. Taką przygodą warto się delektować bez końca – nie spiesz się ze zwiedzaniem, przedłuż swój pobyt i korzystaj do woli z wszystkich przyjemności, jakie na Ciebie czekają!

Wakacje z dinozaurami? Dokładnie tak! Zamiast kolejnej wycieczki do aquaparku czy hotelu z atrakcjami, zafunduj swojemu dziecku najprawdziwszą dinoprzygodę. Przyjedźcie razem do Parku Rozrywki Zatorland, by podziwiać z bliska ruszające się i ryczące gady. Masz ochotę przeżyć coś niezwykłego? Zapraszamy!

Może Cię zainteresować

Halloweenowa Parada Małych Dinozaurów – nie przegap!

Już 14 i 15 października wasze ulubione jesienne wydarzenie – Halloweenowa parada małych dinozaurów!

DLA DZIECI W KOMPLETNYCH STROJACH DINOZAURÓW PRZYGOTOWALIŚMY BILETY ZA 1 ZŁ!

Bilety za 1 zł wyłącznie dla dzieci w pełnej charakteryzacji postaci dinozaura. Samo pomalowanie twarzy lub wykorzystanie gadżetów/odzieży z motywem dinozaura nie będzie uwzględniane. Bilety za 1 zł będą dostępne tylko w kasie stacjonarnej.

Co czeka na Was w Zatorlandzie w tym wyjątkowych dniach:

  • 13:00: Halloweenowe zabawy z animatorami i robienie dinozaurowych tatuaży
  • 14:00: Konkurs na najlepszy dinokostium
  • 15:00: Warsztaty rzeźbienia dyni i zabawy
  • Od 13:00 do 16:00: Rozbijanie DinoPiniat co godzinę!

W konkursie na najlepszy dinokostium możecie wygrać bilet rodzinny (2+2) na sezon 2024!

Jesteśmy pewni, że zachwycicie nas swoimi kostiumami, dlatego dodatkowo wyróżnimy kilka osób dinogadżetami!

*Organizator zastrzega sobie prawo do przeniesienia wydarzenia ze wzgledu na niekorzystne warunki pogodowe. Zachęcamy do obserwowania naszych profili w social media.

W tygodniu taniej!

Łapcie naszą promocję – w tygodniu taniej!

Trwa październikowa promocja „W tygodniu taniej!”. Jeśli chcecie skorzystać ze zniżki -20% na bilety do Zatorlandu, to wybierzcie się na zwiedzanie Parku w czwartek lub piątek.

Bilety kupicie na miejscu – promocja obowiązuje wyłącznie na bilety nabyte stacjonarnie. 🎫

Dobra zabawa w niższej cenie? Takiej okazji nie można przegapić! ❤️

 

 
* Promocja trwa do 20.10.2023.

Tyranozaur Rex
T-REX

Tyranozaur

Stosunkowo niedawno odkryty, bo na początku XX wieku. Należy do grona największych dinozaurów, o istnieniu których na ten moment wiemy. Ze względu na ogromną budowę ciała i krwiożerczy charakter stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych dinozaurów, a jego pełną nazwę ‒ tyranozaur (z łac. Tyrannosaurus rex) ‒ można wytłumaczyć mianem “króla dinozaurów” czy “jaszczura tyrana”.

Ostatni dinozaur, o którym każdy słyszał

Cała nasza obecna wiedza o tyranozaurach opiera się wyłącznie na doniesieniach ze świata paleontologicznego i badaniach pasjonatów okresu kredy. Skamieniałości, które nieraz odkrywane są przypadkowo, dostarczają nam wielu informacji o tym fascynującym rodzaju dinozaura, który należy do jednych z ostatnich, jakie chodziły po naszej planecie. Tyranozaury wyginęły w czasie wielkiego wymierania kredowego spowodowanego uderzeniem w Ziemię ogromnej planetoidy.

Pierwsze okazy Tyrannosaurus rex były odkrywane przez Barnuma Browna w pierwszej dekadzie XX wieku. Nazwę dla nowego gatunku zaproponował geolog i ówczesny dyrektor Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej ‒ Henry Fairfield Osborn.

Jak wygląda T-rex?

Zastanawiasz się, jak wygląda tyranozaur rex? Budowa ciała T-rexa jest ogromna! Długość tego dinozaura zwykle mieściła się w przedziale 13-15 metrów, z czego większą część zajmował ogon. Był on potrzebny do stabilnego poruszania się tego dinozaura zarówno podczas chodu, jak i biegu. Dzięki temu tyranozaury mogły rozwinąć szybkość do 40 km/h. Ogon równoważył ciężar całego ciała tego dinozaura, choć i tak poruszał się on w pozycji tylko na wpół wyprostowanej i stał na dobrze umięśnionych tylnych kończynach.

Dwa tytanozaury w parku dinozaurów

W kontekście całej potęgi tego, jak wygląda tyranozaur, dość osobliwe wydają się jego przednie kończyny zwieńczone dwoma palcami. Jak na tego olbrzyma, są po prostu malutkie. Niewielkie kończyny tyranozaura to prawdopodobnie zabezpieczenie ewolucyjne przed… gryzieniem lub zjedzeniem ich podczas wspólnego posiłku kilku dinozaurów. Dzięki temu, że były one w miarę krótkie, nie znajdowały się w obszarze zjadanych fragmentów innych zwierząt.

Całe ciało tyranozaura pokryte było łuskami. Według naukowców początkowo dinozaury te mogły być opierzone ‒ przynajmniej w części grzbietowej ‒ jednak z czasem pióra zniknęły. To, jak wyglądał prawdziwy T. rex, możesz dzisiaj zobaczyć w Zatorlandzie!

Tyranozaur ‒ wysokość

Jak wysoki był tyranozaur? Wzrost tego gada mieścił się w przedziale od blisko 4 do nawet 6 metrów. Wymiary gatunku tyranozaur rex były jednak różne dla różnych osobników. Mogły one być nieco mniejsze, wtedy jednak stawały się łatwym celem dla większych przedstawicieli swojego gatunku, którzy się nimi żywili.

Tyranozaur rex ‒ waga

Pokaźne rozmiary jednego z największych na świecie dinozaurów przekładały się na jego wagę. T. rex mógł ważyć nawet 9 ton. Co ciekawe, niektóre z jego kości były wewnątrz puste, by nieco odciążyć gada. Nie traciły jednak przy tym na swojej wytrzymałości.

Szkielet tyranozaura

Największy dotychczas znaleziony szkielet T-rexa mierzy prawie 13 metrów długości. Tyranozaur ten zamieszkiwał tereny Kanady 66 mln lat temu. Przez odkrywców nazwany został imieniem “Scotty”. Wszystkich szkieletów tyranozaurów odkryto w sumie kilkadziesiąt. Czasem są to jednak wyłącznie pojedyncze kości, które są na tyle charakterystyczne, że przy dzisiejszych technologiach udaje się wykonać komputerowe modele ich właścicieli. Szkieletem tyranozaura, który prawie w 90% składa się z prawdziwych skamieniałości jest “Sue”. To najbardziej kompletny tyranozaur, jakiego szczątki udało się znaleźć.

Czaszka tyranozaura i jego zęby

Podłużny kształt czaszki tyranozaura ochraniał jego mózg, który również miał podłużną formę. W szczęce T-rexa kryło się aż 25 zębów, a każdy z nich miał stożkowy kształt i kilkanaście centymetrów długości. Ostre i mocne potrafiły gryźć pokarm z siłą ponad 44 tysięcy Newtonów w przypadku zębów z tyłu szczęki! Dla porównania ‒ siła, z jaką żarłacz biały zaciska szczękę, to niecałe 20 tysięcy Newtonów.

 

Głowa tyranozaura mierzyła około 1,5 metra długości i była dobrze umięśniona, dzięki czemu z łatwością odrywał on kawałki mięsa ze swoich ofiar.

Ile żył tyranozaur?

Długość życia dinozaurów zwykle była uzależniona od ich wielkości. Mniejsze dinozaury żyły krócej ‒ te ogromne mogły cieszyć się życiem dłużej. Tyranozaur, który osiągał wagę minimum 5000 kg żył około 28 lat. Dojrzałość płciowa pojawiała się w okolicy jego 20. urodzin. Można zatem stwierdzić, że T-rex żył krótko, ale bardzo intensywnie.

Młody T-rex

Jaja, które składały samice tyranozaurów miały około 40 centymetrów długości. Z nich wykluwały się młode osobniki, które w pierwszej fazie swojego życia wyglądały dość przyjaźnie. Zaledwie metr długości młodego T-rexa nie przypominał ogromnego rodzica, który budził postrach ówczesnych lasów. Uroczy wygląd nie może nas jednak zwieść! Ten maluch już w młodym wieku polował na inne dinozaury większe od siebie!

Tyranozaur ‒ ciekawostki

  • Pierwszy ślad tyranozaura odkryto w 1983 roku w Philmont (Nowy Meksyk). Mierzył on aż 84 cm długości!
  • Tyranozaur, choć na co dzień przebywał wśród osobników z rodziny, raczej wolał życie samotnicze, a w pary łączył się tylko w trakcie godów.
  • Tyranozaur nie był może mistrzem w szybkim bieganiu, ale miał wspaniale rozwinięte zmysły, w tym zmysł wzroku, dzięki któremu dostrzegał ofiarę nawet z 6 km!
  • Innym zmysłem, który wyróżnia tyranozaura wśród wszelkich zwierząt na Ziemi jest węch. Niektórzy naukowcy uważają, że to najlepiej rozwinięty gatunek pod tym względem.

Gdzie występowały tyranozaury?

Tyranozaura można było spotkać na terenach leśnych, nad rzekami, a także na przestrzeniach otwartych Ameryki Północnej, czyli dzisiejszej Kanady i USA. Dinozaury te lubiły raczej łagodny klimat. Jak wykazują badania naukowców, były to zwierzęta stałocieplne, co oznacza, że temperatura ich ciała nie zależała od temperatury otoczenia.

Czym się żywiły tyranozaury?

W diecie tyranozaura rexa najważniejszą rolę odgrywały posiłki mięsne. Menu tych dinozaurów obfitowało w pokarm, który mogły same upolować, w tym inne mniejsze osobniki tego gatunku. T-rex zjadał również padlinę. Szacuje się, że jedno danie tego gada, które ważyło około 200 kg mogło zaspokoić jego głód na kilka dni.

Słynnego T-rexa zobaczysz w naturalnych rozmiarach w małopolskim Zatorlandzie. Zapraszamy Cię do poznanie nie tylko jednego osobnika, ale całej rodzinki tyranozaurów! Niektóre z nich dopiero co wychodzą z jaj. Nie może Cię przy tym zabraknąć!

BILETY ZAKUPIONE DROGĄ ELEKTRONICZNĄ NALEŻY WYMIENIĆ W OPASKOMACIE PARKU NA OPASKĘ, KTÓRA JEST WŁAŚCIWYM BILETEM!


BILET DLA MALUCHA:
Zawartość biletu jest tożsama z zawartością Biletu zakupionego przez rodzica (zawartość zobacz poniżej) oraz możliwość korzystania z urządzeń placów zabaw (huśtawki, trampoliny, zjeżdżalnie itp.), piaskownic „Wykopaliska”, Strefy Aktywnego Odkrywcy, Małpi Gaj (NOWOŚĆ!) oraz Dmuchańca (NOWOŚĆ!)

BILET ULGOWY ORAZ BILET NORMALNY OBEJMUJĄ:
• WSTĘP DO PARKU RUCHOMYCH DINOZAURÓW
• WSTĘP DO PARKU MITOLOGII (REJS TRAMWAJEM WODNYM – 10 ZŁ, WYNAJĘCIE ROWERKA WODNEGO – 15 ZŁ, PŁATNE NA MIEJSCU W PRZYSTANI)
• WSTĘP DO PARKU OWADÓW
• SEANS W KINIE 5D EXTREME
• SEANS W KINIE 3D 360
• ZWIEDZANIE DOMU SZALONEGO NAUKOWCA
• MOŻLIWOŚĆ WIELOKROTNEGO SKORZYSTANIA Z ATRAKCJI ZNAJDUJĄCYCH SIĘ NA TERENIE CAŁEGO PARKU – KOLEJKI, KARUZELE, TRAMPOLINY, PLACE ZABAW ITP. (Z WYJĄTKIEM URZĄDZEŃ URUCHAMIANYCH ZA POMOCĄ MONET, NP. AUTOMATYCZNE BUJAKI ITP.)

ATRAKCJE Z UWZGLĘDNIENIEM KRYTERIUM WZROSTOWEGO:
• Karuzela “Słoniki” – od 90 cm (Lunapark)
• Wieża Drop’n’twist – od 90 cm (Lunapark)
• Diabelski Młyn – od 90 cm (Lunapark)
• Karuzela “Merry-Go-Round” – od 90 cm (Lunapark)
• Karuzela „Clown” – od 90 cm (Park Owadów)
• Robal Coaster – od 95 cm (Park Owadów)
• Minigokarty – od 95 cm (Park Owadów)
• Karuzela „Strażak” – od 95 cm (Lunapark) NOWOŚĆ!
• Miasteczko Ruchu Drogowego – od 100 cm (Park Owadów)
• Basen z łódkami – od 100 cm (Park Owadów)
• Park Linowy “Zdobywcy Olimpu” – od 100 cm (Park Mitologii)
• Wieża „Zeus Swing Tower” – od 105 cm (Park Mitologii) NOWOŚĆ!
• Autodrom – od 110 cm (Lunapark)
• Dinocoaster – od 110 cm (Lunapark)
• Plac Zabaw „Robaki-rozrabiaki” – od 110 cm (Park Owadów)
• Karuzela “Crazy Raft” – od 130 cm (Lunapark)
• Karuzela “Twist’n’swing” – od 135 cm (Lunapark)

Pozostałe atrakcje na terenie całego parku nie są uwarunkowane wzrostem.
M.in.:
• Małpi Gaj – brak ograniczeń (Lunapark) NOWOŚĆ!
• Strefa Aktywnego Odkrywcy – brak ograniczeń (Lunapark)
• Plac Zabaw (Huśtawki, Trampoliny, Zjeżdżalnia Itp.) – brak ograniczeń (Lunapark)
• Plac zabaw – brak ograniczeń (Park Mitologii)
• Ścianka wspinaczkowa – brak ograniczeń (Park Mitologii oraz Park Owadów)
• Huśtawki – brak ograniczeń (Park Mitologii)
• Plac Zabaw „Ule” – brak ograniczeń (Park Owadów)
• Dmuchaniec – brak ograniczeń (Park Mitologii) NOWOŚĆ!
• ITP.