10 ciekawostek, które czekają w Parku Owadów w Zatorlandzie!
Dlaczego muchy udają martwe, jak szybko lata ważka, kogo podsłuchuje modliszka? Przyjedź do Parku owadów w Zatorlandzie i dowiedz się sam!
Czego dowie się Twoje dziecko w Parku Owadów w Zatorlandzie?
Park Rozrywki Zatorland to niezwykłe miejsce, w którym przygoda nigdy się nie kończy. To edukacyjny park rozrywki, w którym zarówno dzieci, jak i ich opiekunowie mogą bawić się bez końca, ale też uczyć przez zabawę. Czego można się dowiedzieć, zwiedzając Zatorland? W tym artykule zdradzimy ciekawostki, które czekają na odwiedzających w Parku Owadów. Zapraszamy do lektury!
Czym jest Park Owadów?
Zatorland podzielony został na 4 interesujące strefy. Są to: Park Ruchomych Dinozaurów, Park Owadów, Park Mitologii oraz Lunapark. Każda z nich posiada atrakcje dopasowane do tematu przewodniego, ale też całą masę ciekawych urządzeń, które zapewnią uniwersalną rozrywkę każdemu odwiedzającemu. W Parku Owadów czeka na gości ponad 28 różnorodnych gatunków insektów. Modele wykonane zostały w ludzkich rozmiarach, dzięki czemu można naprawdę dokładnie się im przyjrzeć – i to bez strachu o ukąszenie. W Parku Owadów umieszczone zostały zarówno te insekty, które wszyscy dobrze znamy, jak i te bardziej egzotyczne – pochodzące z najdalszych zakątków naszego globu. Nie brak tu okazów z dalekiej Tajlandii, Maroka, czy Rosji. Co ciekawe – wiele owadów porusza się i wydaje dźwięki, co dodaje im realizmu, a do tego zachwyca małych fanów owadziego królestwa.
10 ciekawostek, których można dowiedzieć się z Parku Owadów!
Park Owadów w Zatorlandzie to miejsce, które bawi i uczy. W tej strefie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy – nic dziwnego, że wiele wycieczek szkolnych postanawia zorganizować sobie tu plenerowe lekcje przyrody! A oto 10 rzeczy, jakich można się dowiedzieć podczas zwiedzania tej strefy!
- Jednymi z najbardziej śmiercionośnych zwierząt na świecie są komary: może się to wydawać nieprawdopodobne, ale właśnie tak jest. Te niewielkie i bardzo niepozorne insekty odpowiedzialne są za roznoszenie groźnych chorób, które przyczyniają się do śmierci milionów osób na świecie. Są to np. malaria, denga, czy wirus Zika.
- Skolopendra posiada jadowite pazury: każde odnóże tego insekta wyposażone jest w pazur zawierający jad – służy on do paraliżowania ofiary. Dla ludzi ukąszenie skolopendry nie jest groźne, choć zdecydowanie może być bolesne!
- Modliszki podsłuchują nietoperze: modliszki posiadają specjalny organ słuchowy, który zlokalizowany jest w nietypowym miejscu – bo pomiędzy biodrami tylnych odnóży. Jego zadaniem jest wychwytywanie dźwięków polujących nietoperzy i w ten sposób unikanie zagrożenia.
- Najstarszy znaleziony kleszcz pochodzi z okresu kredy: najstarsze odnalezione szczątki kleszcza uwięzione są w bursztynie – datuje się je na 99 milionów lat – wszystko wskazuje więc na to, że odnaleziony kleszcz żył w czasach dinozaurów.
- Skorpiony są niesamowicie wytrzymałe: organizmy te potrafią wytrzymać ekstremalnie długo w surowych warunkach – potrafią się obejść bez jedzenia kilka miesięcy, bez wody kilka tygodni. A niektóre z nich mogą wytrzymać pod wodą nawet kilka godzin!>
- Biedronki potrafią się bronić: dokładnie tak! Biedronka, która wyczuje zagrożenie, potrafi wydzielić charakterystyczny pomarańczowo-żółty płyn o silnym zapachu, który ma odstraszyć drapieżniki, a nawet ptaki.
- Ważki to owady wyścigowe: ważka w locie jest niesamowicie szybka – potrafi osiągnąć prędkość nawet 40 km na godzinę!
- Stonka jest niezłym lotnikiem: ten chrząszcz, którego największym smakołykiem są ziemniaki, potrafi przelecieć nawet 100 kilometrów w poszukiwaniu ulubionych kąsków.
- Rohatyniec Rogacz potrafi podnosić ciężary, ale bywa też całkiem bezbronny: ten niezwykły żuk uważany jest za prawdziwego siłacza świata owadów. Potrafi podnieść ciężar kilkaset razy większy od masy swojego ciała, ale wystarczy, że przewróci się na grzbiet i od razu staje się całkowicie bezbronny.
- Muchy mają doskonały system obronny: niektóre gatunki much, gdy tylko wyczują zagrożenie, postanawiają przez jakiś czas poudawać, że są martwe, by w ten sposób uniknąć zjedzenia przez wroga. Prawda, że sprytnie?
Jakie dodatkowe atrakcje mieszczą się w Parku Owadów?
W Parku Owadów, oprócz interesującej strefy edukacyjnej nie mogło również zabraknąć ciekawych atrakcji zapewniających doskonałą rozrywkę. Z jakich urządzeń można skorzystać na miejscu? Jest ich całkiem sporo! Na dzieci od 90 cm wzrostu czeka bajecznie kolorowa Karuzela „Clown”, dla maluchów od 95 cm przygotowaliśmy Minigokarty, Basen z łódkami, RobalCoaster. Wśród innych atrakcji są również: Tor ciężarówkowy, ścianka wspinaczkowa, Domek Szalonego Naukowca, Plac zabaw „Ule”, Plac zabaw „Robaki-Rozrabiaki”. Hitem Parku Owadów jest też Miasteczko Ruchu Drogowego, które przyciąga uwagę wszystkich odwiedzających nas dzieci. Tutaj każdy maluch i starszak może poczuć się jak najprawdziwszy kierowca i odbyć pełną emocji wycieczkę po specjalnie przygotowanych trasach, które do złudzenia przypominają miejskie ulice!
Wizyta w Parku Owadów to doskonała okazja nie tylko do rodzinnej zabawy, ale także do poszerzenia horyzontów i zdobycia nowych informacji o świecie. Jeśli Twoje dzieci interesują się przyrodą, a na spacerze nie mogą przejść obojętnie obok żadnego żuczka, czy mrówki, to oznacza tylko jedno – koniecznie musicie odwiedzić wspólnie Zatorland i poznać wszystkie czekające na Was atrakcje. Zapraszamy już dzisiaj do Parku Owadów po dawkę doskonałych emocji i wspaniałych wspomnień.