Analiza parków z ruchomymi dinozaurami w Europie

Polska to kraj, w którym odnajdziemy aż 6 parków rozrywki z dinozaurami, które posiadają także ruchome modele. Największy park rozrywki w Polsce dominuje nawet pod względem liczby samych dinozaurów ruchomych na tle całej Europy.

Cel naszej analizy

Głównym zamierzeniem naszego badania było wykazanie, ile parków zlokalizowanych jest w Europie, oraz który rodzinny park rozrywki posiada najwięcej dinozaurów, uwzględniając głównie obiekty ruchome. Wyniki analizy były zaskakujące, głównie dlatego, że Polska znalazła się w czołowym miejscu wśród państw, w których jest zlokalizowanych stosunkowo najwięcej tego typu najlepsze atrakcje w Polsce.

Metodologia 

W celu zidentyfikowania parków rozrywki wykonano szczegółową kwerendę za pośrednictwem wyszukiwarek horyzontalnych, np. takich jak Google, Yandex, Seznam czy Bing. Posłużono się następującymi słowami kluczowymi (w języku angielskim oraz lokalnym dla danego kraju): “park rozrywki z ruchomymi dinozaurami”, “ruchome parki dinozaurów” czy “animatroniczne dinozaury”. Wyniki zostały zawężone za pomocą operatorów boolowskich. Każdy park rozrywki w Europie zweryfikowano pod względem liczby obiektów oraz powierzchni parku. Wskaźniki te były pomocne do utworzenia rankingu parków rozrywki w Europie. Analizy dokonywano na stronach internetowych parków, w wewnętrznych dokumentach parków (np. planach rozwoju), na kanałach mediów społecznościowych poprzez udostępniane filmiki promocyjne czy mapy parku. Pomocne było także narzędzie Google Maps (street view), które umożliwiło “zwiedzanie online” danego parku. Przyjrzano się również wpisom na blogach podróżniczych, w których wydawano recenzje przez klientów czy artykułom prasowym. W celu ustalenia powierzchni posiłkowano się danymi ze strony internetowej parku lub narzędzia, które posiadało funkcję mierzenia działki na mapie.

Liczba parków dinozaurów w Europie

Przeprowadzona przez nas analiza wykazała, że w Europie zlokalizowanych jest aż 82 parków rozrywki z dinozaurami, które posiadają chociaż jeden ruchomy obiekt. Pod względem liczby parków rozrywki w Europie, najwięcej znajduje się ich w Wielkiej Brytanii (14 parków), Francji (9 parków) oraz po 6 parków w Polsce, Rosji i Ukrainie. Pośród badanych państw Europy, aż 25 z nich posiada park dinozaurów z jakimś obiektem ruchomym, a 13 państw nie posiada ich w ogóle (np. Finlandia, Norwegia czy Portugalia).  72% parków posiada od 10 do 49 obiektów, 13,4% – 50-100 obiektów, 9,6% parków posiada mniej niż 10 obiektów. Nieliczne parki w Europie posiadają powyżej 100 obiektów (4,8%).

Lider w Europie pod względem ruchomych obiektów

Nasze badanie wykazało, że najwięcej ruchomych obiektów w Europie ma polski Park Rozrywki Zatorland. Park ten posiada ponad 100 obiektów z czego ponad połowa to modele dinozaurów poruszające się oraz wydające dźwięki. Niektóre z badanych posiadają większą liczbę obiektów, przy czym tylko kilka obiektów okazuje się być ruchoma. Na przykład park we Francji (Prehisto-Dino Park) posiada aż 150 obiektów, jednak tylko jeden to obiekt ruchomy. Kolejnym przykładem może być niemiecki park  Dinosaurierland Rüge, w którym mieści się ok. 125 obiektów, z czego tylko 11 jest ruchomych. Do innych parków będących w grupie powyżej 100 obiektów zaliczyć można również holenderski Dinoland, grecki Dino Park Greece oraz rumuński Dino Parc (każdy posiada nieco ponad 100 obiektów, ale tylko kilka ruchomych). W badaniu uwzględniono także inny wskaźnik, który pomógł wskazać bezkonkurencyjność największych parków. Mowa tu o powierzchni parku. Badanie wykazało, że największym parkiem rozrywki dla dzieci pod względem wielkości powierzchni jest Gviskudzoo, położone w Danii (65 ha), warto jednak wspomnieć, że powierzchnia ta obejmuje również obszar zoo, które znajduje się w ofercie parku. Na drugim miejscu plasuje się polski Park Rozrywki Zatorland, którego powierzchnia wynosi 20 ha, za nim wspomniany już francuski park (Prehisto-Dino Park) oraz holenderski Dino Experience Park.
Najlepszym parkiem rozrywki w Polsce pod względem dinozaurzej tematyki pozostaje park rozrywki dla dzieci, Zatorland. 

Wynikiem analizy jest poniższe zestawienie (TOP 20), które uwzględnia liczbę obiektów oraz powierzchnię wyrażoną w hektarach. 

 

RANKING PARKÓW Z DINOZAURAMI POD WZGLĘDEM POWIERZCHNI
I LICZBY OBIEKTÓW

Miejsce
w rankingu

Nazwa parku

Kraj

Powierzchnia
(w ha)

Liczba obiektów*

1

Park Rozrywki Zatorland

Polska

20 ha

101 (ponad połowa ruchomych obiektów)

2

Prehisto-Dino Park

Francja

12 ha

150 (tylko jeden ruchomy obiekt)

3

Dinosaurierland Rügen

Niemcy

9,5 ha

125 (ok. 11 obiektów ruchomych)

4

Dinoland

Holandia

4 ha

101 (kilka obiektów ruchomych)

5

Dino Park Greece

Grecja

4 ha

100 (kilka obiektów ruchomych)

6

Dino Parc

Rumunia

3,5 ha

100 (jeden obiekt ruchomy)

7

Styrassicpark

Austria

4 ha

90 

8

Cardoland

Francja

7 ha

88 

9

Dinopark Funtana

Chorwacja

8,5 ha

80 

10

Dino Experience Park

Holandia

10 ha

ok. 70 

11

Aven Marzal

Francja

2 ha

ok. 60

12

Gviskudzoo

Dania

65 ha

ok. 55

13

Dinopedia Parc

Francja

7 ha

55

14

Dino

Litwa

7 ha

51

15

Rauboniu parkas

Litwa

9 ha

ok. 50

16

Park Skazka

Rosja

2 ha

50

17

Dinosaur Istres in Istres

Francja

3,5 ha

45 

18

Dino World

Francja

1,3 ha

45

19

Yurkin Park

Rosja

6,4 ha

43 

20

Jurasica

Rumunia

2 ha

42

Źródło: oprac. Markethub.
* Wytypowane parki, które wykazywały najwięcej obiektów w parku (>100 obiektów) zostały przeanalizowane dogłębniej w celu oszacowania liczby tylko ruchomych obiektów (szacunki wskazane w nawiasie).

Może Cię zainteresować

Halloweenowa Parada Małych Dinozaurów – nie przegap!

Już 14 i 15 października wasze ulubione jesienne wydarzenie – Halloweenowa parada małych dinozaurów!

DLA DZIECI W KOMPLETNYCH STROJACH DINOZAURÓW PRZYGOTOWALIŚMY BILETY ZA 1 ZŁ!

Bilety za 1 zł wyłącznie dla dzieci w pełnej charakteryzacji postaci dinozaura. Samo pomalowanie twarzy lub wykorzystanie gadżetów/odzieży z motywem dinozaura nie będzie uwzględniane. Bilety za 1 zł będą dostępne tylko w kasie stacjonarnej.

Co czeka na Was w Zatorlandzie w tym wyjątkowych dniach:

  • 13:00: Halloweenowe zabawy z animatorami i robienie dinozaurowych tatuaży
  • 14:00: Konkurs na najlepszy dinokostium
  • 15:00: Warsztaty rzeźbienia dyni i zabawy
  • Od 13:00 do 16:00: Rozbijanie DinoPiniat co godzinę!

W konkursie na najlepszy dinokostium możecie wygrać bilet rodzinny (2+2) na sezon 2024!

Jesteśmy pewni, że zachwycicie nas swoimi kostiumami, dlatego dodatkowo wyróżnimy kilka osób dinogadżetami!

*Organizator zastrzega sobie prawo do przeniesienia wydarzenia ze wzgledu na niekorzystne warunki pogodowe. Zachęcamy do obserwowania naszych profili w social media.

W tygodniu taniej!

Łapcie naszą promocję – w tygodniu taniej!

Trwa październikowa promocja „W tygodniu taniej!”. Jeśli chcecie skorzystać ze zniżki -20% na bilety do Zatorlandu, to wybierzcie się na zwiedzanie Parku w czwartek lub piątek.

Bilety kupicie na miejscu – promocja obowiązuje wyłącznie na bilety nabyte stacjonarnie. 🎫

Dobra zabawa w niższej cenie? Takiej okazji nie można przegapić! ❤️

 

 
* Promocja trwa do 20.10.2023.

Tyranozaur Rex
T-REX

Tyranozaur

Stosunkowo niedawno odkryty, bo na początku XX wieku. Należy do grona największych dinozaurów, o istnieniu których na ten moment wiemy. Ze względu na ogromną budowę ciała i krwiożerczy charakter stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych dinozaurów, a jego pełną nazwę ‒ tyranozaur (z łac. Tyrannosaurus rex) ‒ można wytłumaczyć mianem “króla dinozaurów” czy “jaszczura tyrana”.

Ostatni dinozaur, o którym każdy słyszał

Cała nasza obecna wiedza o tyranozaurach opiera się wyłącznie na doniesieniach ze świata paleontologicznego i badaniach pasjonatów okresu kredy. Skamieniałości, które nieraz odkrywane są przypadkowo, dostarczają nam wielu informacji o tym fascynującym rodzaju dinozaura, który należy do jednych z ostatnich, jakie chodziły po naszej planecie. Tyranozaury wyginęły w czasie wielkiego wymierania kredowego spowodowanego uderzeniem w Ziemię ogromnej planetoidy.

Pierwsze okazy Tyrannosaurus rex były odkrywane przez Barnuma Browna w pierwszej dekadzie XX wieku. Nazwę dla nowego gatunku zaproponował geolog i ówczesny dyrektor Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej ‒ Henry Fairfield Osborn.

Jak wygląda T-rex?

Zastanawiasz się, jak wygląda tyranozaur rex? Budowa ciała T-rexa jest ogromna! Długość tego dinozaura zwykle mieściła się w przedziale 13-15 metrów, z czego większą część zajmował ogon. Był on potrzebny do stabilnego poruszania się tego dinozaura zarówno podczas chodu, jak i biegu. Dzięki temu tyranozaury mogły rozwinąć szybkość do 40 km/h. Ogon równoważył ciężar całego ciała tego dinozaura, choć i tak poruszał się on w pozycji tylko na wpół wyprostowanej i stał na dobrze umięśnionych tylnych kończynach.

Dwa tytanozaury w parku dinozaurów

W kontekście całej potęgi tego, jak wygląda tyranozaur, dość osobliwe wydają się jego przednie kończyny zwieńczone dwoma palcami. Jak na tego olbrzyma, są po prostu malutkie. Niewielkie kończyny tyranozaura to prawdopodobnie zabezpieczenie ewolucyjne przed… gryzieniem lub zjedzeniem ich podczas wspólnego posiłku kilku dinozaurów. Dzięki temu, że były one w miarę krótkie, nie znajdowały się w obszarze zjadanych fragmentów innych zwierząt.

Całe ciało tyranozaura pokryte było łuskami. Według naukowców początkowo dinozaury te mogły być opierzone ‒ przynajmniej w części grzbietowej ‒ jednak z czasem pióra zniknęły. To, jak wyglądał prawdziwy T. rex, możesz dzisiaj zobaczyć w Zatorlandzie!

Tyranozaur ‒ wysokość

Jak wysoki był tyranozaur? Wzrost tego gada mieścił się w przedziale od blisko 4 do nawet 6 metrów. Wymiary gatunku tyranozaur rex były jednak różne dla różnych osobników. Mogły one być nieco mniejsze, wtedy jednak stawały się łatwym celem dla większych przedstawicieli swojego gatunku, którzy się nimi żywili.

Tyranozaur rex ‒ waga

Pokaźne rozmiary jednego z największych na świecie dinozaurów przekładały się na jego wagę. T. rex mógł ważyć nawet 9 ton. Co ciekawe, niektóre z jego kości były wewnątrz puste, by nieco odciążyć gada. Nie traciły jednak przy tym na swojej wytrzymałości.

Szkielet tyranozaura

Największy dotychczas znaleziony szkielet T-rexa mierzy prawie 13 metrów długości. Tyranozaur ten zamieszkiwał tereny Kanady 66 mln lat temu. Przez odkrywców nazwany został imieniem “Scotty”. Wszystkich szkieletów tyranozaurów odkryto w sumie kilkadziesiąt. Czasem są to jednak wyłącznie pojedyncze kości, które są na tyle charakterystyczne, że przy dzisiejszych technologiach udaje się wykonać komputerowe modele ich właścicieli. Szkieletem tyranozaura, który prawie w 90% składa się z prawdziwych skamieniałości jest “Sue”. To najbardziej kompletny tyranozaur, jakiego szczątki udało się znaleźć.

Czaszka tyranozaura i jego zęby

Podłużny kształt czaszki tyranozaura ochraniał jego mózg, który również miał podłużną formę. W szczęce T-rexa kryło się aż 25 zębów, a każdy z nich miał stożkowy kształt i kilkanaście centymetrów długości. Ostre i mocne potrafiły gryźć pokarm z siłą ponad 44 tysięcy Newtonów w przypadku zębów z tyłu szczęki! Dla porównania ‒ siła, z jaką żarłacz biały zaciska szczękę, to niecałe 20 tysięcy Newtonów.

 

Głowa tyranozaura mierzyła około 1,5 metra długości i była dobrze umięśniona, dzięki czemu z łatwością odrywał on kawałki mięsa ze swoich ofiar.

Ile żył tyranozaur?

Długość życia dinozaurów zwykle była uzależniona od ich wielkości. Mniejsze dinozaury żyły krócej ‒ te ogromne mogły cieszyć się życiem dłużej. Tyranozaur, który osiągał wagę minimum 5000 kg żył około 28 lat. Dojrzałość płciowa pojawiała się w okolicy jego 20. urodzin. Można zatem stwierdzić, że T-rex żył krótko, ale bardzo intensywnie.

Młody T-rex

Jaja, które składały samice tyranozaurów miały około 40 centymetrów długości. Z nich wykluwały się młode osobniki, które w pierwszej fazie swojego życia wyglądały dość przyjaźnie. Zaledwie metr długości młodego T-rexa nie przypominał ogromnego rodzica, który budził postrach ówczesnych lasów. Uroczy wygląd nie może nas jednak zwieść! Ten maluch już w młodym wieku polował na inne dinozaury większe od siebie!

Tyranozaur ‒ ciekawostki

  • Pierwszy ślad tyranozaura odkryto w 1983 roku w Philmont (Nowy Meksyk). Mierzył on aż 84 cm długości!
  • Tyranozaur, choć na co dzień przebywał wśród osobników z rodziny, raczej wolał życie samotnicze, a w pary łączył się tylko w trakcie godów.
  • Tyranozaur nie był może mistrzem w szybkim bieganiu, ale miał wspaniale rozwinięte zmysły, w tym zmysł wzroku, dzięki któremu dostrzegał ofiarę nawet z 6 km!
  • Innym zmysłem, który wyróżnia tyranozaura wśród wszelkich zwierząt na Ziemi jest węch. Niektórzy naukowcy uważają, że to najlepiej rozwinięty gatunek pod tym względem.

Gdzie występowały tyranozaury?

Tyranozaura można było spotkać na terenach leśnych, nad rzekami, a także na przestrzeniach otwartych Ameryki Północnej, czyli dzisiejszej Kanady i USA. Dinozaury te lubiły raczej łagodny klimat. Jak wykazują badania naukowców, były to zwierzęta stałocieplne, co oznacza, że temperatura ich ciała nie zależała od temperatury otoczenia.

Czym się żywiły tyranozaury?

W diecie tyranozaura rexa najważniejszą rolę odgrywały posiłki mięsne. Menu tych dinozaurów obfitowało w pokarm, który mogły same upolować, w tym inne mniejsze osobniki tego gatunku. T-rex zjadał również padlinę. Szacuje się, że jedno danie tego gada, które ważyło około 200 kg mogło zaspokoić jego głód na kilka dni.

Słynnego T-rexa zobaczysz w naturalnych rozmiarach w małopolskim Zatorlandzie. Zapraszamy Cię do poznanie nie tylko jednego osobnika, ale całej rodzinki tyranozaurów! Niektóre z nich dopiero co wychodzą z jaj. Nie może Cię przy tym zabraknąć!

BILETY ZAKUPIONE DROGĄ ELEKTRONICZNĄ NALEŻY WYMIENIĆ W OPASKOMACIE PARKU NA OPASKĘ, KTÓRA JEST WŁAŚCIWYM BILETEM!


BILET DLA MALUCHA:
Zawartość biletu jest tożsama z zawartością Biletu zakupionego przez rodzica (zawartość zobacz poniżej) oraz możliwość korzystania z urządzeń placów zabaw (huśtawki, trampoliny, zjeżdżalnie itp.), piaskownic „Wykopaliska”, Strefy Aktywnego Odkrywcy, Małpi Gaj (NOWOŚĆ!) oraz Dmuchańca (NOWOŚĆ!)

BILET ULGOWY ORAZ BILET NORMALNY OBEJMUJĄ:
• WSTĘP DO PARKU RUCHOMYCH DINOZAURÓW
• WSTĘP DO PARKU MITOLOGII (REJS TRAMWAJEM WODNYM – 10 ZŁ, WYNAJĘCIE ROWERKA WODNEGO – 15 ZŁ, PŁATNE NA MIEJSCU W PRZYSTANI)
• WSTĘP DO PARKU OWADÓW
• SEANS W KINIE 5D EXTREME
• SEANS W KINIE 3D 360
• ZWIEDZANIE DOMU SZALONEGO NAUKOWCA
• MOŻLIWOŚĆ WIELOKROTNEGO SKORZYSTANIA Z ATRAKCJI ZNAJDUJĄCYCH SIĘ NA TERENIE CAŁEGO PARKU – KOLEJKI, KARUZELE, TRAMPOLINY, PLACE ZABAW ITP. (Z WYJĄTKIEM URZĄDZEŃ URUCHAMIANYCH ZA POMOCĄ MONET, NP. AUTOMATYCZNE BUJAKI ITP.)

ATRAKCJE Z UWZGLĘDNIENIEM KRYTERIUM WZROSTOWEGO:
• Karuzela “Słoniki” – od 90 cm (Lunapark)
• Wieża Drop’n’twist – od 90 cm (Lunapark)
• Diabelski Młyn – od 90 cm (Lunapark)
• Karuzela “Merry-Go-Round” – od 90 cm (Lunapark)
• Karuzela „Clown” – od 90 cm (Park Owadów)
• Robal Coaster – od 95 cm (Park Owadów)
• Minigokarty – od 95 cm (Park Owadów)
• Karuzela „Strażak” – od 95 cm (Lunapark) NOWOŚĆ!
• Miasteczko Ruchu Drogowego – od 100 cm (Park Owadów)
• Basen z łódkami – od 100 cm (Park Owadów)
• Park Linowy “Zdobywcy Olimpu” – od 100 cm (Park Mitologii)
• Wieża „Zeus Swing Tower” – od 105 cm (Park Mitologii) NOWOŚĆ!
• Autodrom – od 110 cm (Lunapark)
• Dinocoaster – od 110 cm (Lunapark)
• Plac Zabaw „Robaki-rozrabiaki” – od 110 cm (Park Owadów)
• Karuzela “Crazy Raft” – od 130 cm (Lunapark)
• Karuzela “Twist’n’swing” – od 135 cm (Lunapark)

Pozostałe atrakcje na terenie całego parku nie są uwarunkowane wzrostem.
M.in.:
• Małpi Gaj – brak ograniczeń (Lunapark) NOWOŚĆ!
• Strefa Aktywnego Odkrywcy – brak ograniczeń (Lunapark)
• Plac Zabaw (Huśtawki, Trampoliny, Zjeżdżalnia Itp.) – brak ograniczeń (Lunapark)
• Plac zabaw – brak ograniczeń (Park Mitologii)
• Ścianka wspinaczkowa – brak ograniczeń (Park Mitologii oraz Park Owadów)
• Huśtawki – brak ograniczeń (Park Mitologii)
• Plac Zabaw „Ule” – brak ograniczeń (Park Owadów)
• Dmuchaniec – brak ograniczeń (Park Mitologii) NOWOŚĆ!
• ITP.