Największy ruchomy dinozaur na świecie!

Największy ruchomy dinozaur na świecie! Czy wiesz, że spotkasz go w Zatorze?

Park Rozrywki Zatorland jest największym w Europie Parkiem Ruchomych dinozaurów. Tylko u nas możesz stanąć oko w oko z ponad setką najróżniejszych okazów gadów kopalnych oraz z 17-oma rodzinami dinozaurów! Modele wykonane zostały w taki sposób, by jak najlepiej odwzorować wygląd prawdziwych dinozaurów, do tego modele ruszają się i wydają dźwięki. Park Dinozaurów zlokalizowany na zielonych, dymiących mokradłach robi wrażenie na wszystkich odwiedzających. Jedną z największych atrakcji naszego Parku Dinozaurów jest Argentynozaur, który jest największym ruchomym dinozaurem na całym świecie! Co warto o nim wiedzieć? Jakie inne gady kopalne znajdziesz w Zatorlandzie? Sprawdź koniecznie!

Argentynozaur – jedna z największych atrakcji Zatorlandu!

W Parku Dinozaurów w Zatorlandzie możesz spotkać absolutnie fascynujący, a do tego jedyny taki na świecie okaz Argentynozaura, który nie tylko jest wielki w porównaniu do innych modeli, ale stanowi też największy okaz wśród ruchomych dinozaurów na całym świecie! Nasz Argentynozaur liczy aż 35 metrów długości, a żeby zobaczyć go w całości, trzeba zadzierać głowę wysoko do góry – jego szyja i głowa sięgają bowiem aż do koron drzew! Dorosły zwiedzający sięga zaledwie do kolana tego niezwykłego okazu – wśród wszystkich naszych atrakcji ta zdecydowanie jest jedną z najciekawszych.

Co warto wiedzieć o Argentynozaurach?

Dinozaury te żyły w okresie Kredy ok. 97-93 milionów lat temu. Ważyły ok. 80-100 ton, osiągały wysokość 113 metrów i długość 44 metry. Choć były roślinożercami, to z drogi schodził im niejeden drapieżnik – nie ma się co dziwić, bo to właśnie Argentynozaury należały do jednych z największych dinozaurów, jakie kiedykolwiek chodziły po Ziemi. Skamieniałości tego gatunku odkryto późno, bo dopiero w 1987 roku i początkowo myślano, że są to skamieniałe pnie drzew – to doskonale obrazuje, jakich rozmiarów były to gady. Co wiadomo o Argentynozaurach? Wszystko wskazuje na to, że dinozaury te żyły w gromadach liczących po około 30 osobników. Stada wędrowały wspólnie, chroniąc najsłabsze osobniki, które znajdowały się w środku grupy.

Co jadły Argentynozaury?

Zęby Argentynozaurów nie były w stanie miażdżyć i rozcierać spożywanego pokarmu, więc dinozaury połykały w całości kamienie, które pomagały im strawić to, co zjadły. Dzięki długiej szyi miały dostęp do najbardziej smakowitych leśnych kąsków – dorosłe osobniki bez trudu dosięgały do koron drzew, gdzie znajdowały się młode, soczyste listki. Ze względu na swój rozmiar i konieczność dostarczenia ciału odpowiedniej dawki energii, dinozaury te praktycznie stale coś jadły i w celu znalezienia pokarmu dla całego stada były w wiecznej wędrówce. Do tej pory niestety udało się znaleźć zaledwie 8% z całego szkieletu Argentynozaura – kto jednak wie, może kolejne odkrycia przyniosą przełom i pokażą nam jeszcze więcej ciekawostek na temat tych wyjątkowych stworzeń?

Jakie inne dinozaury spotkasz w Parku Rozrywki Zatorland?

Argentynozaur to największy dinozaur nie tylko w Zatorlandzie, ale też na świecie. Na tym jednak nie kończą się atrakcje, jakie czekają na Ciebie w naszym parku! Do obejrzenia masz jeszcze niemal setkę innych okazów, a wśród nich: sikający T-rex, który potrafi rozśmieszyć każde dziecko, Allozaury, Spinozaury, rodzina Ornitolestów, Iguanodon, Kentrozaur, Tarbozaur, Diplodok i wiele, wiele innych. Obejrzyj dinozaury z bliska, posłuchaj ich ryku, sprawdź, które były duże, które małe, a które opiekowały się młodymi. Koniecznie wybierz się też do Muzeum Szkieletów i Skamieniałości (wstęp do obiektu wliczony jest już w cenę biletu do Zatorlandu) i na własne oczy zobacz olbrzymią czaszkę T-rexa, jego wielki szkielet, mniejsze kości dinozaurów i liczne skamieliny.

Inne atrakcje w Zatorlandzie

Wybierz się też do kina 5D, by dzięki efektom specjalnym na moment przenieść się do krainy dinozaurów i sprawdzić, jak świat wyglądał w prehistorii. Na małych miłośników gadów kopalnych czeka także plac zabaw Wykopaliska, czyli ogromna piaskownica, na dnie której ukryty został szkielet dinozaura – odkopywanie go to wielka frajda dla każdego malucha! Chętne dzieci mogą również wziąć udział w warsztatach paleontologicznych, w czasie których pod okiem animatora i z użyciem dłuta oraz młotka mogą wydobyć z gipsowego bloku zminiaturyzowany szkielet dinozaura! Wizyta w Zatorlandzie to prawdziwa heca dla wszystkich, którzy kochają dinozaury – to możliwość zobaczenia na własne oczy jak wyglądali książkowi bohaterowie i poczucia niezwykłego klimatu świata, który już od dawna nie istnieje!

Największy ruchomy dinozaur na świecie

Czy miałeś już okazję wybrać się na wycieczkę do Największego w Europie Parku Ruchomych Dinozaurów? Jeśli nie, to koniecznie zawitaj do Zatorlandu – spotkanie z setką ryczących i ruszających się gadów to nie lada gratka! A to przecież nie jedyna atrakcja w naszym parku! Do dyspozycji zwiedzających oprócz fantastycznego Parku Dinozaurów jest także Park Owadów, Park Mitologii i pełen karuzel lunapark. Masz ochotę na dawkę rodzinnej rozrywki? Zapraszamy do Zatorlandu – tutaj każdy znajdzie coś dla siebie!

Może Cię zainteresować

Spinozaur w parku dinozaurów Zatorland
Spinozaur

Należy do największych drapieżnych dinozaurów, jakie kiedykolwiek zamieszkiwały Ziemię. Ich oryginalny wygląd skłonił twórców filmu “The Jurassic Park” do wprowadzenia jednego z nich do pojedynku ze słynnym T-rexem, z którym w rzeczywistości nie mógł się spotkać ze względu na rozbieżny czas występowania tych dwóch gatunków. Mowa o spinozaurze. Co wyróżnia tego dinozaura i co warto o nim wiedzieć?

Jak wyglądał spinozaur?

Spinozaur przy chodzeniu wspomagał się przednimi kończynami, dzięki czemu równoważył ciężar swojej długiej szyi i głowy. Jednak nie to było najbardziej charakterystyczne dla tego gada. Posiadał on wspaniałą podłużną paszczę, która wizualnie przywodzi na myśl krokodyla. Różnica była taka, że jej rozwarcie u spinozaura mogło sięgać nawet 2 metrów! Głowa spinozaura cechowała się także wysoko umiejscowionymi nozdrzami, co umożliwiało temu dinozaurowi skutecznie polować w wodzie nawet przez dłuższy czas.

Innym znakiem rozpoznawczym spinozaura był duży żagiel umieszczony na jego grzbiecie. Żagiel ten powstawał z połączenia wyrostków kostnych, na których rozpięta była warstwa skóry. Pełnił on kilka funkcji, z których najbardziej istotną wydaje się termoregulacja. W zależności od tego pod jakim kątem spinozaur ustawił żagiel, tak albo nagrzewał go w słońcu, albo chłodził wiatrem. Przez taki zabieg osiągał optymalną temperaturę w całym ciele. Ten ciekawy element budowy spinozaura sprawił, że współcześnie określa się go mianem dinozaura z wachlarzem na grzbiecie lub dinozaurem z płetwą na grzbiecie. To drugie określenie może też sugerować, że ów żagiel mógł być wykorzystywany przez swojego właściciela do pływania lub przynajmniej zagarniania wodnego pokarmu, na który polował spinozaur.

Waga, długość i wzrost spinozaura

Ile ważył spinozaur? Ile metrów wysokości miał największy spinozaur na świecie? Wymiary spinozaura oszacowane na podstawie znalezionych skamieniałości pozwoliły skomponować model tego gatunku, który mógł osiągać nawet 18 metrów długości, przy masie do 9 ton. Wysokość szkieletu spinozaura szacuje się na 6 metrów z czego sam żagiel mógł zajmować nawet 2 metry!

Obejrzyj nasz film na YouTube i poznaj spinozaura w minutę!

 

Co jadł spinozaur?

Z racji wodno-lądowego stylu życia w menu spinozaura znajdowały się zarówno ryby, jak i inne dinozaury. Spinozaur nie był gatunkiem wybrednym i nie pogardził też padliną. Dzięki takiemu podejściu do żywienia zawsze znajdował coś do jedzenia.

Gdzie występowały spinozaury?

Pierwsze odkrycie spinozaura przypadło w udziale Ernestowi Stromerowi, który natrafił na jego szczątki w 1912 roku w Egipcie. Osobnik, który był jak dotąd najlepiej skompletowanym przedstawicielem nowego gatunku nie przetrwał niestety do naszych czasów. Jego szczątki zostały zniszczone podczas II wojny światowej. W 1996 roku inny badacz, Dale Russell, w Maroku odkrył 5 kręgów, które nie należały do wcześniejszego odkrycia Stromera, choć klasyfikowały się do rodzaju spinozaura. Dzisiaj w naukach paleontologicznych funkcjonują zatem dwa gatunki spinozaura, nazwane adekwatnie do miejsc ich odkryć:

  • Spinosaurus aegyptiacus
  • Spinosaurus maroccanus.

Według naukowców dinozaur ten zamieszkiwał przede wszystkim tereny Afryki Północnej około 106-93 mln lat temu.

Czy spinozaur żył w stadach?

Jak większość teropodów, bo do takiego podrzędu zaklasyfikował się spinozaur, prowadził on życie samotnika. W pary łączył się tylko w okresie godów.

Spinozaur ‒ ciekawostki

  • Według niektórych naukowców charakterystyczny wachlarz spinozaura mógł pełnić rolę płetwy grzbietowej, która w trakcie przemieszczania się pod wodą chroniła danego osobnika przed niekontrolowanymi obrotami ciała.
  • Spinozaury prowadziły tryb życia podobny do żółwi oraz krokodyli.
  • Żagiel spinozaura optycznie powiększał jego wymiary, a w okresie godowym był cennym elementem przyciągającym uwagę potencjalnych partnerek.
  • Jedna łapa spinozaura mogła mieć nawet 2,5 metra długości!

Jeśli chcesz z bliska poznać spinozaura rzeczywistej wielkości odwiedź park dinozaurów Zatorland. Zobaczysz tutaj na własne oczy ten, ale i 100 innych gatunków dinozaurów!

Wielkie otwarcie sezonu 2024!
Mamy dla Was super ważną informację! 
 
15 jubileuszowy sezon Zatorlandu otwieramy już 6 kwietnia!
 
Szykujemy dla Was super moc atrakcji, wiele nowości oraz mnóstwo dobrej zabawy!
 
Śledźcie nasze profile społecznościowe, szykujemy dla Was sporo niespodzianek!

 

 

Black weekend – nie przegap!

Black weekend w Zatorlandzie! -30% na bilety online na sezon 2024!
Koniec listopada nierozerwalnie kojarzy się z obniżkami. Również my przygotowaliśmy dla Was świetną promocję!

Tylko w dniach 24-27.11 wszystkie bilety online kupisz aż 30% taniej! Zakupione bilety będą ważne przez cały sezon 2024 (6.04-20.10.2024).

Wykorzystaj super zniżkę i już teraz zaplanuj moc atrakcji w Zatorlandzie w przyszłym roku! A jest z czego wybierać! W naszym Parku Rozrywki znajdziesz ponad 100 ruchomych dinozaurów i ponad 60 atrakcji! 

Ważne:

-Promocja nie łączy się z innymi rabatami.

-Nie dotyczy grup zorganizowanych.

-Nie dotyczy karnetów sezonowych, biletów urodzinowych.

BILETY ZAKUPIONE DROGĄ ELEKTRONICZNĄ NALEŻY WYMIENIĆ W OPASKOMACIE PARKU NA OPASKĘ, KTÓRA JEST WŁAŚCIWYM BILETEM!


BILET DLA MALUCHA:
Zawartość biletu jest tożsama z zawartością Biletu zakupionego przez rodzica (zawartość zobacz poniżej) oraz możliwość korzystania z urządzeń placów zabaw (huśtawki, trampoliny, zjeżdżalnie itp.), piaskownic „Wykopaliska”, Strefy Aktywnego Odkrywcy, Małpi Gaj (NOWOŚĆ!) oraz Dmuchańca (NOWOŚĆ!)

BILET ULGOWY ORAZ BILET NORMALNY OBEJMUJĄ:
• WSTĘP DO PARKU RUCHOMYCH DINOZAURÓW
• WSTĘP DO PARKU MITOLOGII (REJS TRAMWAJEM WODNYM – 10 ZŁ, WYNAJĘCIE ROWERKA WODNEGO – 15 ZŁ, PŁATNE NA MIEJSCU W PRZYSTANI)
• WSTĘP DO PARKU OWADÓW
• SEANS W KINIE 5D EXTREME
• SEANS W KINIE 3D 360
• ZWIEDZANIE DOMU SZALONEGO NAUKOWCA
• MOŻLIWOŚĆ WIELOKROTNEGO SKORZYSTANIA Z ATRAKCJI ZNAJDUJĄCYCH SIĘ NA TERENIE CAŁEGO PARKU – KOLEJKI, KARUZELE, TRAMPOLINY, PLACE ZABAW ITP. (Z WYJĄTKIEM URZĄDZEŃ URUCHAMIANYCH ZA POMOCĄ MONET, NP. AUTOMATYCZNE BUJAKI ITP.)

ATRAKCJE Z UWZGLĘDNIENIEM KRYTERIUM WZROSTOWEGO:
• Karuzela “Słoniki” – od 90 cm (Lunapark)
• Wieża Drop’n’twist – od 90 cm (Lunapark)
• Diabelski Młyn – od 90 cm (Lunapark)
• Karuzela “Merry-Go-Round” – od 90 cm (Lunapark)
• Karuzela „Clown” – od 90 cm (Park Owadów)
• Robal Coaster – od 95 cm (Park Owadów)
• Minigokarty – od 95 cm (Park Owadów)
• Karuzela „Strażak” – od 95 cm (Lunapark) NOWOŚĆ!
• Miasteczko Ruchu Drogowego – od 100 cm (Park Owadów)
• Basen z łódkami – od 100 cm (Park Owadów)
• Park Linowy “Zdobywcy Olimpu” – od 100 cm (Park Mitologii)
• Wieża „Zeus Swing Tower” – od 105 cm (Park Mitologii) NOWOŚĆ!
• Autodrom – od 110 cm (Lunapark)
• Dinocoaster – od 110 cm (Lunapark)
• Plac Zabaw „Robaki-rozrabiaki” – od 110 cm (Park Owadów)
• Karuzela “Crazy Raft” – od 130 cm (Lunapark)
• Karuzela “Twist’n’swing” – od 135 cm (Lunapark)

Pozostałe atrakcje na terenie całego parku nie są uwarunkowane wzrostem.
M.in.:
• Małpi Gaj – brak ograniczeń (Lunapark) NOWOŚĆ!
• Strefa Aktywnego Odkrywcy – brak ograniczeń (Lunapark)
• Plac Zabaw (Huśtawki, Trampoliny, Zjeżdżalnia Itp.) – brak ograniczeń (Lunapark)
• Plac zabaw – brak ograniczeń (Park Mitologii)
• Ścianka wspinaczkowa – brak ograniczeń (Park Mitologii oraz Park Owadów)
• Huśtawki – brak ograniczeń (Park Mitologii)
• Plac Zabaw „Ule” – brak ograniczeń (Park Owadów)
• Dmuchaniec – brak ograniczeń (Park Mitologii) NOWOŚĆ!
• ITP.