Wystawa Ruchomych Dinozaurów w Bytomiu – dlaczego warto?

Szukacie wyjątkowych atrakcji, które możesz zwiedzać z dzieckiem w zimie? Świetnie się składa, bo właśnie wystartowała wystawa ruchomych dinozaurów w Bytomiu! Zaplanujcie rodzinny weekend z dinozaurami i już dzisiaj wybierz się na odkrywanie dino świata w galerii M1 Bytom

Ruchome Dinozaury opanowały Bytom 

Zatorland to Największy w Europie Park Ruchomych Dinozaurów – możecie podziwiać w nim blisko 100 okazów dinozaurów mięsożernych, roślinożernych, latających. Wiele z nich to dinozaury ruchome i ryczące, co dodaje ekspozycji wyjątkowości. Park czynny jest od wiosny do jesieni, ale zimą miłośnicy dinozaurów również mogą się z nimi spotkać. Taka wyjątkowa okazja pojawiła się właśnie w Bytomiu, gdzie od 2 grudnia aż do 31 stycznia w Galerii M1 Bytom trwa Wystawa Największych Ruchomych Dinozaurów. W ramach wystawy podziwiać można 25 okazów, które przyjechały do Bytomia specjalnie z Zatorlandu. Spotkać tu można dorosłego T-rexa, jajo T-rexa z wykluwającym się młodym, Karnotaura, całą rodzinę Ceratopsów z Triceratopsem na czele, młodego Brachiozaura i wiele innych. Wystawa czynna jest codziennie i w każdą niedzielę w godzinach od 10 do 19 z wyłączeniem dni: 24-26 grudnia (wystawa zamknięta), 31 grudnia (wystawa czynna do 16), 1 stycznia (wystawa zamknięta). Wystawa mieści się w Galerii M1 Bytom przy ul. Strzelców Bytomskich 96.

Franio Wystawa Ruchomych Dinozaurów w Bytomiu

Wystawa Ruchomych Dinozaurów w Bytomiu – dodatkowe atrakcje

Wystawa Ruchomych Dinozaurów w Bytomiu to nie tylko modele dinozaurów,  towarzyszą  jej także dodatkowe atrakcje. Jakie? Spójrzcie sami: 

 1. Dinoride: to ruchome bujaki w kształcie dinozaurów – Wasze dzieci pokochają je od pierwszego wejrzenia. Bujaki wyglądem i wielkością do złudzenia przypominają wystawowe eksponaty i odróżnia je w zasadzie tylko siodło i uchwyt. Na takim dinozaurze każdy maluch chciałby się przejechać – jeśli wybieracie się na wystawę do Bytomia, to przystańcie na moment przy bujakach Dinoride i pozwólcie maluchom na małą przejażdżkę. Emocje gwarantowane!
 2. Warsztaty paleontologiczne: po obejrzeniu wszystkich dinozaurów zgormadzonych na wystawie (część teoretyczna), warto wziąć udział w warsztatach paleontologicznych i przez moment poczuć się jak najprawdziwszy odkrywca dinozaurów (część praktyczna). Tutaj z pomocą pracowników parku mali fani dinozaurów mogą przy użyciu dłuta, młotka i pędzelka odkryć szkielet zatopiony w gipsowym bloku. Te zajęcia to jedne z ulubionych aktywności miłośników dinozaurów. 
 3. Wykopaliska: na wystawie nie zabrakło też miejsca na najprawdziwsze stanowisko paleontologiczne. Tutaj dzieci mogą zobaczyć, jak takie stanowiska wyglądają w rzeczywistości, a także wziąć udział w odkopywaniu ogromnego szkieletu. Wykopaliska wzbudzają ogromne emocje i nie ma się co dziwić – nawet dorośli przypatrują się im z podziwem.

dinoride Wystawa Ruchomych Dinozaurów w Bytomiu

Wystawa Ruchomych Dinozaurów w M1 Bytom – bilety

Jeśli macie ochotę wybrać się na zwiedzanie Wystawy Ruchomych Dinozaurów do Bytomia, to z pewnością ucieszy Was fakt, że bilety na wydarzenie możecie kupić online na stronie Parku Rozrywki Zatorland. Bilety kupione przez stronę możecie wykorzystać w dowolnym dniu wystawy. Oznacza to, że nawet, jeśli w wybranym terminie pojawią się jakieś komplikacje, to zawsze możecie przełożyć swoją wycieczkę na inny dzień. To dobra wiadomość dla rodzin, bo w okresie zimowym, gdy o przeziębienia nietrudno, dobrze jest mieć elastyczną opcję planowania atrakcji. Bilety na wystawę kupicie w atrakcyjnych cenach – za dorosły bilet zapłacicie 30 złotych, a za ulgowy 19 złotych. Wystawa Ruchomych Dinozaurów w Bytomiu przewiduje również zniżki dla rodzin. Bilety rodzinne w opcji 2+1 kupicie już za 75 złotych,  bilety 2+2 kosztują 89 złotych, zaś bilety 2+3 99 złotych. Wystawa Ruchomych Dinozaurów w Bytomiu dla maluszków do 2. roku życia jest za darmo, należy jednak mieć przy sobie dokument potwierdzający wiek dziecka. Osobom z niepełnosprawnościami przysługuje 50% zniżki na bilety wstępu za okazaniem orzeczenia o niepełnosprawności.

warsztaty paleontologiczne Wystawa Ruchomych Dinozaurów w Bytomiu

Wystawa Ruchomych Dinozaurów w M1 Bytom – grupy zorganizowane

Do zwiedzania wystawy zapraszamy też serdecznie grupy zorganizowane – szkoły, przedszkola, kluby, kółka zainteresowań. Udział w wystawie to doskonała okazja do integracji, dobrej zabawy, ale też poszerzenia swoich wiadomości i być może odkrycia nowych pasji. Opiekunowie mogą w czasie wystawy opowiedzieć dzieciom ciekawostki dotyczące poszczególnych dinozaurów, umiejscowić gatunki na osi czasu, przybliżyć im historię Ziemi i wyjaśnić dlaczego dinozaury wyginęły. Po takich zajęciach dzieci mogą wziąć udział w warsztatach paleontologicznych, spróbować swoich sił w ujeżdżaniu dinozaura na bujakach dinoride, a także pod czujnym okiem pracowników Zatorlandu wybrać się na wykopaliska archeologiczne. Jesteśmy przekonani, że Wystawa Ruchomych Dinozaurów w Bytomiu to twórcza forma nauki, która na długo zostanie w głowach dzieci. Grupy zorganizowane bilety na wystawę mogą kupić w niższej cenie, która wynosi 19 zł/ osobę. 

Wystawa Ruchomych Dinozaurów w Bytomiu zorganizowana w galerii M1 Bytom to doskonała okazja do twórczej rodzinnej zabawy zimą. Gdy aura za oknem nie sprzyja, warto poszukać ciekawych atrakcji, które zainteresują i dzieci, i dorosłych. Wystawa Ruchomych Dinozaurów w Bytomiu to aż 25 ruchomych dinozaurów, które przyjechały prosto z Zatorlandu, a także wiele atrakcji towarzyszących. Zapraszamy! Bilety na wydarzenie kupicie tutaj: https://zatorland.pl/bilety/

 

Może Cię zainteresować

Halloweenowa Parada Małych Dinozaurów – nie przegap!

Już 14 i 15 października wasze ulubione jesienne wydarzenie – Halloweenowa parada małych dinozaurów!

DLA DZIECI W KOMPLETNYCH STROJACH DINOZAURÓW PRZYGOTOWALIŚMY BILETY ZA 1 ZŁ!

Bilety za 1 zł wyłącznie dla dzieci w pełnej charakteryzacji postaci dinozaura. Samo pomalowanie twarzy lub wykorzystanie gadżetów/odzieży z motywem dinozaura nie będzie uwzględniane. Bilety za 1 zł będą dostępne tylko w kasie stacjonarnej.

Co czeka na Was w Zatorlandzie w tym wyjątkowych dniach:

 • 13:00: Halloweenowe zabawy z animatorami i robienie dinozaurowych tatuaży
 • 14:00: Konkurs na najlepszy dinokostium
 • 15:00: Warsztaty rzeźbienia dyni i zabawy
 • Od 13:00 do 16:00: Rozbijanie DinoPiniat co godzinę!

W konkursie na najlepszy dinokostium możecie wygrać bilet rodzinny (2+2) na sezon 2024!

Jesteśmy pewni, że zachwycicie nas swoimi kostiumami, dlatego dodatkowo wyróżnimy kilka osób dinogadżetami!

*Organizator zastrzega sobie prawo do przeniesienia wydarzenia ze wzgledu na niekorzystne warunki pogodowe. Zachęcamy do obserwowania naszych profili w social media.

W tygodniu taniej!

Łapcie naszą promocję – w tygodniu taniej!

Trwa październikowa promocja „W tygodniu taniej!”. Jeśli chcecie skorzystać ze zniżki -20% na bilety do Zatorlandu, to wybierzcie się na zwiedzanie Parku w czwartek lub piątek.

Bilety kupicie na miejscu – promocja obowiązuje wyłącznie na bilety nabyte stacjonarnie. 🎫

Dobra zabawa w niższej cenie? Takiej okazji nie można przegapić! ❤️

 

 
* Promocja trwa do 20.10.2023.

Tyranozaur Rex
T-REX

Tyranozaur

Stosunkowo niedawno odkryty, bo na początku XX wieku. Należy do grona największych dinozaurów, o istnieniu których na ten moment wiemy. Ze względu na ogromną budowę ciała i krwiożerczy charakter stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych dinozaurów, a jego pełną nazwę ‒ tyranozaur (z łac. Tyrannosaurus rex) ‒ można wytłumaczyć mianem “króla dinozaurów” czy “jaszczura tyrana”.

Ostatni dinozaur, o którym każdy słyszał

Cała nasza obecna wiedza o tyranozaurach opiera się wyłącznie na doniesieniach ze świata paleontologicznego i badaniach pasjonatów okresu kredy. Skamieniałości, które nieraz odkrywane są przypadkowo, dostarczają nam wielu informacji o tym fascynującym rodzaju dinozaura, który należy do jednych z ostatnich, jakie chodziły po naszej planecie. Tyranozaury wyginęły w czasie wielkiego wymierania kredowego spowodowanego uderzeniem w Ziemię ogromnej planetoidy.

Pierwsze okazy Tyrannosaurus rex były odkrywane przez Barnuma Browna w pierwszej dekadzie XX wieku. Nazwę dla nowego gatunku zaproponował geolog i ówczesny dyrektor Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej ‒ Henry Fairfield Osborn.

Jak wygląda T-rex?

Zastanawiasz się, jak wygląda tyranozaur rex? Budowa ciała T-rexa jest ogromna! Długość tego dinozaura zwykle mieściła się w przedziale 13-15 metrów, z czego większą część zajmował ogon. Był on potrzebny do stabilnego poruszania się tego dinozaura zarówno podczas chodu, jak i biegu. Dzięki temu tyranozaury mogły rozwinąć szybkość do 40 km/h. Ogon równoważył ciężar całego ciała tego dinozaura, choć i tak poruszał się on w pozycji tylko na wpół wyprostowanej i stał na dobrze umięśnionych tylnych kończynach.

Dwa tytanozaury w parku dinozaurów

W kontekście całej potęgi tego, jak wygląda tyranozaur, dość osobliwe wydają się jego przednie kończyny zwieńczone dwoma palcami. Jak na tego olbrzyma, są po prostu malutkie. Niewielkie kończyny tyranozaura to prawdopodobnie zabezpieczenie ewolucyjne przed… gryzieniem lub zjedzeniem ich podczas wspólnego posiłku kilku dinozaurów. Dzięki temu, że były one w miarę krótkie, nie znajdowały się w obszarze zjadanych fragmentów innych zwierząt.

Całe ciało tyranozaura pokryte było łuskami. Według naukowców początkowo dinozaury te mogły być opierzone ‒ przynajmniej w części grzbietowej ‒ jednak z czasem pióra zniknęły. To, jak wyglądał prawdziwy T. rex, możesz dzisiaj zobaczyć w Zatorlandzie!

Tyranozaur ‒ wysokość

Jak wysoki był tyranozaur? Wzrost tego gada mieścił się w przedziale od blisko 4 do nawet 6 metrów. Wymiary gatunku tyranozaur rex były jednak różne dla różnych osobników. Mogły one być nieco mniejsze, wtedy jednak stawały się łatwym celem dla większych przedstawicieli swojego gatunku, którzy się nimi żywili.

Tyranozaur rex ‒ waga

Pokaźne rozmiary jednego z największych na świecie dinozaurów przekładały się na jego wagę. T. rex mógł ważyć nawet 9 ton. Co ciekawe, niektóre z jego kości były wewnątrz puste, by nieco odciążyć gada. Nie traciły jednak przy tym na swojej wytrzymałości.

Szkielet tyranozaura

Największy dotychczas znaleziony szkielet T-rexa mierzy prawie 13 metrów długości. Tyranozaur ten zamieszkiwał tereny Kanady 66 mln lat temu. Przez odkrywców nazwany został imieniem “Scotty”. Wszystkich szkieletów tyranozaurów odkryto w sumie kilkadziesiąt. Czasem są to jednak wyłącznie pojedyncze kości, które są na tyle charakterystyczne, że przy dzisiejszych technologiach udaje się wykonać komputerowe modele ich właścicieli. Szkieletem tyranozaura, który prawie w 90% składa się z prawdziwych skamieniałości jest “Sue”. To najbardziej kompletny tyranozaur, jakiego szczątki udało się znaleźć.

Czaszka tyranozaura i jego zęby

Podłużny kształt czaszki tyranozaura ochraniał jego mózg, który również miał podłużną formę. W szczęce T-rexa kryło się aż 25 zębów, a każdy z nich miał stożkowy kształt i kilkanaście centymetrów długości. Ostre i mocne potrafiły gryźć pokarm z siłą ponad 44 tysięcy Newtonów w przypadku zębów z tyłu szczęki! Dla porównania ‒ siła, z jaką żarłacz biały zaciska szczękę, to niecałe 20 tysięcy Newtonów.

 

Głowa tyranozaura mierzyła około 1,5 metra długości i była dobrze umięśniona, dzięki czemu z łatwością odrywał on kawałki mięsa ze swoich ofiar.

Ile żył tyranozaur?

Długość życia dinozaurów zwykle była uzależniona od ich wielkości. Mniejsze dinozaury żyły krócej ‒ te ogromne mogły cieszyć się życiem dłużej. Tyranozaur, który osiągał wagę minimum 5000 kg żył około 28 lat. Dojrzałość płciowa pojawiała się w okolicy jego 20. urodzin. Można zatem stwierdzić, że T-rex żył krótko, ale bardzo intensywnie.

Młody T-rex

Jaja, które składały samice tyranozaurów miały około 40 centymetrów długości. Z nich wykluwały się młode osobniki, które w pierwszej fazie swojego życia wyglądały dość przyjaźnie. Zaledwie metr długości młodego T-rexa nie przypominał ogromnego rodzica, który budził postrach ówczesnych lasów. Uroczy wygląd nie może nas jednak zwieść! Ten maluch już w młodym wieku polował na inne dinozaury większe od siebie!

Tyranozaur ‒ ciekawostki

 • Pierwszy ślad tyranozaura odkryto w 1983 roku w Philmont (Nowy Meksyk). Mierzył on aż 84 cm długości!
 • Tyranozaur, choć na co dzień przebywał wśród osobników z rodziny, raczej wolał życie samotnicze, a w pary łączył się tylko w trakcie godów.
 • Tyranozaur nie był może mistrzem w szybkim bieganiu, ale miał wspaniale rozwinięte zmysły, w tym zmysł wzroku, dzięki któremu dostrzegał ofiarę nawet z 6 km!
 • Innym zmysłem, który wyróżnia tyranozaura wśród wszelkich zwierząt na Ziemi jest węch. Niektórzy naukowcy uważają, że to najlepiej rozwinięty gatunek pod tym względem.

Gdzie występowały tyranozaury?

Tyranozaura można było spotkać na terenach leśnych, nad rzekami, a także na przestrzeniach otwartych Ameryki Północnej, czyli dzisiejszej Kanady i USA. Dinozaury te lubiły raczej łagodny klimat. Jak wykazują badania naukowców, były to zwierzęta stałocieplne, co oznacza, że temperatura ich ciała nie zależała od temperatury otoczenia.

Czym się żywiły tyranozaury?

W diecie tyranozaura rexa najważniejszą rolę odgrywały posiłki mięsne. Menu tych dinozaurów obfitowało w pokarm, który mogły same upolować, w tym inne mniejsze osobniki tego gatunku. T-rex zjadał również padlinę. Szacuje się, że jedno danie tego gada, które ważyło około 200 kg mogło zaspokoić jego głód na kilka dni.

Słynnego T-rexa zobaczysz w naturalnych rozmiarach w małopolskim Zatorlandzie. Zapraszamy Cię do poznanie nie tylko jednego osobnika, ale całej rodzinki tyranozaurów! Niektóre z nich dopiero co wychodzą z jaj. Nie może Cię przy tym zabraknąć!

BILETY ZAKUPIONE DROGĄ ELEKTRONICZNĄ NALEŻY WYMIENIĆ W OPASKOMACIE PARKU NA OPASKĘ, KTÓRA JEST WŁAŚCIWYM BILETEM!


BILET DLA MALUCHA:
Zawartość biletu jest tożsama z zawartością Biletu zakupionego przez rodzica (zawartość zobacz poniżej) oraz możliwość korzystania z urządzeń placów zabaw (huśtawki, trampoliny, zjeżdżalnie itp.), piaskownic „Wykopaliska”, Strefy Aktywnego Odkrywcy, Małpi Gaj (NOWOŚĆ!) oraz Dmuchańca (NOWOŚĆ!)

BILET ULGOWY ORAZ BILET NORMALNY OBEJMUJĄ:
• WSTĘP DO PARKU RUCHOMYCH DINOZAURÓW
• WSTĘP DO PARKU MITOLOGII (REJS TRAMWAJEM WODNYM – 10 ZŁ, WYNAJĘCIE ROWERKA WODNEGO – 15 ZŁ, PŁATNE NA MIEJSCU W PRZYSTANI)
• WSTĘP DO PARKU OWADÓW
• SEANS W KINIE 5D EXTREME
• SEANS W KINIE 3D 360
• ZWIEDZANIE DOMU SZALONEGO NAUKOWCA
• MOŻLIWOŚĆ WIELOKROTNEGO SKORZYSTANIA Z ATRAKCJI ZNAJDUJĄCYCH SIĘ NA TERENIE CAŁEGO PARKU – KOLEJKI, KARUZELE, TRAMPOLINY, PLACE ZABAW ITP. (Z WYJĄTKIEM URZĄDZEŃ URUCHAMIANYCH ZA POMOCĄ MONET, NP. AUTOMATYCZNE BUJAKI ITP.)

ATRAKCJE Z UWZGLĘDNIENIEM KRYTERIUM WZROSTOWEGO:
• Karuzela “Słoniki” – od 90 cm (Lunapark)
• Wieża Drop’n’twist – od 90 cm (Lunapark)
• Diabelski Młyn – od 90 cm (Lunapark)
• Karuzela “Merry-Go-Round” – od 90 cm (Lunapark)
• Karuzela „Clown” – od 90 cm (Park Owadów)
• Robal Coaster – od 95 cm (Park Owadów)
• Minigokarty – od 95 cm (Park Owadów)
• Karuzela „Strażak” – od 95 cm (Lunapark) NOWOŚĆ!
• Miasteczko Ruchu Drogowego – od 100 cm (Park Owadów)
• Basen z łódkami – od 100 cm (Park Owadów)
• Park Linowy “Zdobywcy Olimpu” – od 100 cm (Park Mitologii)
• Wieża „Zeus Swing Tower” – od 105 cm (Park Mitologii) NOWOŚĆ!
• Autodrom – od 110 cm (Lunapark)
• Dinocoaster – od 110 cm (Lunapark)
• Plac Zabaw „Robaki-rozrabiaki” – od 110 cm (Park Owadów)
• Karuzela “Crazy Raft” – od 130 cm (Lunapark)
• Karuzela “Twist’n’swing” – od 135 cm (Lunapark)

Pozostałe atrakcje na terenie całego parku nie są uwarunkowane wzrostem.
M.in.:
• Małpi Gaj – brak ograniczeń (Lunapark) NOWOŚĆ!
• Strefa Aktywnego Odkrywcy – brak ograniczeń (Lunapark)
• Plac Zabaw (Huśtawki, Trampoliny, Zjeżdżalnia Itp.) – brak ograniczeń (Lunapark)
• Plac zabaw – brak ograniczeń (Park Mitologii)
• Ścianka wspinaczkowa – brak ograniczeń (Park Mitologii oraz Park Owadów)
• Huśtawki – brak ograniczeń (Park Mitologii)
• Plac Zabaw „Ule” – brak ograniczeń (Park Owadów)
• Dmuchaniec – brak ograniczeń (Park Mitologii) NOWOŚĆ!
• ITP.