Ankylozaur ‒ opancerzony, chociaż spokojny, jaszczur
Ankylozaur to przykład jednego z tych gatunków dinozaurów, które żyły tuż przed ich wyginięciem. Mimo że natura wyposażyła ankylozaura w porządny kostny pancerz, to prehistoryczne zwierzę należało raczej do grona łagodnych i samo nie atakowało innych dinozaurów. Co jeszcze charakteryzowało ankylozaura?
Odnalezienie pierwszego ankylozaura…
…miało miejsce już w pierwszej dekadzie XX wieku. Na skamieniałości tego dinozaura natrafił amerykański odkrywca Peter Kaisen w 1906 roku. W formacji Hell Creek w stanie Montana (USA) znalazł on okaz składający się z górnej części czaszki, dwóch zębów, części obręczy barkowej, kręgów szyjnych, grzbietowych i ogonowych, żeber i ponad trzydziestu płyt kostnych z pancerza. Opis nowo odkrytego gatunku przygotował paleontolog Barnum Brown dwa lata później. Gatunek ten otrzymał nazwę rodzajową ‒ Ankylozaurus ‒ która odnosi się do sztywnego i wygiętego szkieletu dinozaura. Z kolei określenie gatunkowe ‒ magniventris ‒ nawiązuje do sporej długości ankylozaura.
Dinozaur z młotem na ogonie
Jak wyglądał ankylozaur? Jego grzbiet pokryty był kostnymi guzami i płytami, które osadzały się wprost w skórze. Całość przypominała pancerz i bardzo dobrze chroniła ankylozaura. Wspomniany pancerz nie jest jednak jego jedynym znakiem rozpoznawczym. Wyróżniający dla ankylozaura był również ogon, na którego końcu znajdowała się kostna buława o całkiem sporych rozmiarach. Była to broń, którą ankylozaur mógł spokojnie pogruchotać kości innego dinozaura, np. drapieżnego T-rexa.
Ankylozaur był dość dużym dinozaurem: jego długość mogła sięgać nawet do 9 metrów, choć niektórzy badacze optują w opisach przy wielkości 6‒7-metrowej. Wzrost tego dinozaura to około 1,5 metra, natomiast waga zatrzymywała się na 7 tonach.
Dinozaur ten poruszał się na wszystkich czterech kończynach, co sprawiało, że jego postawa należała raczej do nisko zawieszonych nad ziemią.
Co jadał ankylozaur?
Ten gatunek prehistorycznych stworzeń był z reguły roślinożerny. Ankylozaur żywił się zatem wszelkimi rodzajami roślinności. Ze względu na dość nisko osadzoną budowę ciała i wymiary, ankylozaur w swojej diecie miał paprocie, krzewy, owoce, ale czasem zdarzało się mu zjeść latające nisko owady czy znalezione w czeluściach płazy.
W skubaniu i żuciu pokarmu pomagały ankylozaurowi niewielkie zęby przystosowane do takiego trybu pracy. W niektórych kręgach mówi się, że dinozaur ten mógł wykorzystywać również swoje przednie łapy do wykopywania części pożywienia ‒ taka hipoteza wskazywałaby też na to, że do menu ankylozaura zaliczały się także korzenie. Naukowcy szacują, że dzienne zapotrzebowanie ankylozaura na jedzenie wynosiło około 60 kg.
Garść ciekawych informacji o ankylozaurze zamieściliśmy w wersji minutowej opowieści filmowej. Zapraszamy na krótki seans!
Ankylozaur ‒ ciekawostki
- Ankylozaur poruszał się raczej wolno. Jego bieg osiągał prędkość około 10 km/h.
- Chociaż nigdy dotąd nie znaleziono kompletnego szkieletu ankylozaura, jest on uznawany za pierwowzór dinozaura pancernego.
- Ankylozaur jest współcześnie często porównywany do czołgu, głównie ze względu na swój pancerz i powolne przemieszczanie się.
- Mózg ankylozaura był stosunkowo mały w porównaniu do rozmiarów jego ciała, co jest jednak typowe dla zwierząt opancerzonych i roślinożernych.
- Jedynym miejscem na ciele ankylozaura, które nie było chronione, był jego brzuch.
- Ankylozaur „wystąpił” w znanej serii filmowej „Jurassic World”.
Ankylozaur jest jednym z tych dinozaurów, które możesz podziwiać w parku ruchomych dinozaurów w Zatorlandzie. Poznasz tu ich zwyczaje, wygląd i bezpośrednio ocenisz, czy maczuga na końcu ich ogonów rzeczywiście mogła siać postrach u prehistorycznych drapieżników. Przyjedź do Zatoru najlepiej z całą rodziną!