Argentynozaur ‒ największy przedstawiciel prehistorycznego gatunku
W prehistorycznych lasach Południowej Ameryki, w okresie późnej kredy, żył jeden z największych znanych dinozaurów ‒ argentynozaur. Jego imponujące rozmiary i majestatyczna postawa czynią go jednym z najbardziej fascynujących stworzeń, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi. Jak zatem wyglądało życie argentynozaura i co jest charakterystyczne dla tego gatunku?
Odkrycie argentynozaura
Argentinosaurus żył w okresie późnej kredy, czyli około 96–92 miliony lat temu, na terenach dzisiejszej Argentyny. Pierwszą kość argentynozaura odkryto w 1987 roku na farmie w pobliżu miasta Plaza Huincul w Argentynie właśnie. Jak łatwo można się domyślić, to od miejsca odkrycia pierwszych szczątków wzięła się nazwa dla nowo odkrytego gatunku. Naukowcy, pod przewodnictwem argentyńskiego paleontologa José Bonaparte, przeprowadzili wykopaliska w 1989 roku, odkrywając kilka kręgów grzbietowych i części kręgosłupa argentynozaura. Co ciekawe, oddzielenie skamielin od bardzo twardej skały wymagało użycia młotów pneumatycznych!
Argentynozaur i jego kolosalne rozmiary
Argentynozaur był prawdziwym gigantem ‒ osiągał długość 30–35 metrów i mógł ważyć od 65 do 80 ton. Wysokość tego gatunku sięgała do 15 metrów. Wszystko to czyni go jednym z największych dinozaurów zamieszkujących Ziemię, a według wielu badaczy ‒ w ogóle największym stworzeniem, jakie kiedykolwiek pojawiło się na naszej planecie. Jego długie kończyny, ogon i potężny tułów świadczą o sile i mocy, jaką musiał posiadać. Dinozaur ten poruszał się na czterech, sporej wielkości kończynach.
Sprawdź, który fakt o argentynozaurze zaskoczy Cię najbardziej!
Co jadał argentynozaur?
Skoro argentynozaur osiągał tak ogromne wymiary, czy żywił się zatem mięsem? Nie. Jest to przykład dinozaura roślinożernego! Jako roślinożerca, argentynozaur prawdopodobnie spędzał większość czasu na żerowaniu wśród wysokich drzew. Jego długa szyja umożliwiała mu dostęp do liści i gałęzi, które były poza zasięgiem innych dinozaurów.
Argentynozaur ‒ ciekawostki
- Argentynozaur nie miał zbyt dobrze wykształconej do przeżuwania szczęki. Musiał jednak zjadać spore ilości pokarmów. W związku z tym oprócz roślin pożerał również ogromne kamienie, które skutecznie rozdrabniały w przewodzie pokarmowym spożyty przez dinozaura pokarm.
- Jaja argentynozaura miały prawdopodobnie maksymalnie litrową objętość, a z ich środka wydostawały się młode o długości nie większej niż metr. To pokazuje, jak ogromnego wzrostu doświadczały te zwierzęta w czasie swojego rozwoju.
- Argentynozaur nie przemieszczał się zbyt szybko. Prędkość, jaką mógł osiągać ten dinozaur (przy całej swojej masie i wielkości), szacuje się na około 7 km/h.
- Rolnik, który odkrył pierwsze skamieliny argentynozaura, sądził, że trafił na skamieniałe kłody drewna i sprawę tę zgłosił do lokalnego muzeum paleontologicznego.
- Ogromna budowa ciała argentynozaura była przydatna w ochronie przed takimi drapieżnikami jak na przykład gigantozaury.
- Do tej pory nie odnaleziono zbyt wielu skamielin argentynozaura, stąd pewną trudnością jest wskazywanie jego kompletnego wyglądu oraz wymiarów. Szacunki rekonstrukcyjne tego gatunku powstały na bazie odkryć pełniejszych szkieletów podobnych zauropodów.
Argentynozaur to nie tylko symbol prehistorycznej wielkości, ale także przypomnienie o bogactwie i różnorodności życia, które kiedyś istniało na naszej planecie. Jego imponujące rozmiary nadal fascynują naukowców i entuzjastów dinozaurów na całym świecie. Co ważne, okaz ten możesz spotkać w Zatorlandzie! W parku ruchomych dinozaurów argentynozaur realistycznej wielkości jest jednym z ponad 100 dinozaurów, jakie warto zobaczyć. Zapraszamy Cię do naszego parku rozrywki wraz z całą rodziną!