T-REX

Tyranozaur

Stosunkowo niedawno odkryty, bo na początku XX wieku. Należy do grona największych dinozaurów, o istnieniu których na ten moment wiemy. Ze względu na ogromną budowę ciała i krwiożerczy charakter stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych dinozaurów, a jego pełną nazwę ‒ tyranozaur (z łac. Tyrannosaurus rex) ‒ można wytłumaczyć mianem “króla dinozaurów” czy “jaszczura tyrana”.

Ostatni dinozaur, o którym każdy słyszał

Cała nasza obecna wiedza o tyranozaurach opiera się wyłącznie na doniesieniach ze świata paleontologicznego i badaniach pasjonatów okresu kredy. Skamieniałości, które nieraz odkrywane są przypadkowo, dostarczają nam wielu informacji o tym fascynującym rodzaju dinozaura, który należy do jednych z ostatnich, jakie chodziły po naszej planecie. Tyranozaury wyginęły w czasie wielkiego wymierania kredowego spowodowanego uderzeniem w Ziemię ogromnej planetoidy.

Pierwsze okazy Tyrannosaurus rex były odkrywane przez Barnuma Browna w pierwszej dekadzie XX wieku. Nazwę dla nowego gatunku zaproponował geolog i ówczesny dyrektor Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej ‒ Henry Fairfield Osborn.

Jak wygląda T-rex?

Zastanawiasz się, jak wygląda tyranozaur rex? Budowa ciała T-rexa jest ogromna! Długość tego dinozaura zwykle mieściła się w przedziale 13-15 metrów, z czego większą część zajmował ogon. Był on potrzebny do stabilnego poruszania się tego dinozaura zarówno podczas chodu, jak i biegu. Dzięki temu tyranozaury mogły rozwinąć szybkość do 40 km/h. Ogon równoważył ciężar całego ciała tego dinozaura, choć i tak poruszał się on w pozycji tylko na wpół wyprostowanej i stał na dobrze umięśnionych tylnych kończynach.

Dwa tytanozaury w parku dinozaurów

W kontekście całej potęgi tego, jak wygląda tyranozaur, dość osobliwe wydają się jego przednie kończyny zwieńczone dwoma palcami. Jak na tego olbrzyma, są po prostu malutkie. Niewielkie kończyny tyranozaura to prawdopodobnie zabezpieczenie ewolucyjne przed… gryzieniem lub zjedzeniem ich podczas wspólnego posiłku kilku dinozaurów. Dzięki temu, że były one w miarę krótkie, nie znajdowały się w obszarze zjadanych fragmentów innych zwierząt.

Całe ciało tyranozaura pokryte było łuskami. Według naukowców początkowo dinozaury te mogły być opierzone ‒ przynajmniej w części grzbietowej ‒ jednak z czasem pióra zniknęły. To, jak wyglądał prawdziwy T. rex, możesz dzisiaj zobaczyć w Zatorlandzie!

Tyranozaur ‒ wysokość

Jak wysoki był tyranozaur? Wzrost tego gada mieścił się w przedziale od blisko 4 do nawet 6 metrów. Wymiary gatunku tyranozaur rex były jednak różne dla różnych osobników. Mogły one być nieco mniejsze, wtedy jednak stawały się łatwym celem dla większych przedstawicieli swojego gatunku, którzy się nimi żywili.

Tyranozaur rex ‒ waga

Pokaźne rozmiary jednego z największych na świecie dinozaurów przekładały się na jego wagę. T. rex mógł ważyć nawet 9 ton. Co ciekawe, niektóre z jego kości były wewnątrz puste, by nieco odciążyć gada. Nie traciły jednak przy tym na swojej wytrzymałości.

Szkielet tyranozaura

Największy dotychczas znaleziony szkielet T-rexa mierzy prawie 13 metrów długości. Tyranozaur ten zamieszkiwał tereny Kanady 66 mln lat temu. Przez odkrywców nazwany został imieniem “Scotty”. Wszystkich szkieletów tyranozaurów odkryto w sumie kilkadziesiąt. Czasem są to jednak wyłącznie pojedyncze kości, które są na tyle charakterystyczne, że przy dzisiejszych technologiach udaje się wykonać komputerowe modele ich właścicieli. Szkieletem tyranozaura, który prawie w 90% składa się z prawdziwych skamieniałości jest “Sue”. To najbardziej kompletny tyranozaur, jakiego szczątki udało się znaleźć.

Czaszka tyranozaura i jego zęby

Podłużny kształt czaszki tyranozaura ochraniał jego mózg, który również miał podłużną formę. W szczęce T-rexa kryło się aż 25 zębów, a każdy z nich miał stożkowy kształt i kilkanaście centymetrów długości. Ostre i mocne potrafiły gryźć pokarm z siłą ponad 44 tysięcy Newtonów w przypadku zębów z tyłu szczęki! Dla porównania ‒ siła, z jaką żarłacz biały zaciska szczękę, to niecałe 20 tysięcy Newtonów.

 

Głowa tyranozaura mierzyła około 1,5 metra długości i była dobrze umięśniona, dzięki czemu z łatwością odrywał on kawałki mięsa ze swoich ofiar.

Ile żył tyranozaur?

Długość życia dinozaurów zwykle była uzależniona od ich wielkości. Mniejsze dinozaury żyły krócej ‒ te ogromne mogły cieszyć się życiem dłużej. Tyranozaur, który osiągał wagę minimum 5000 kg żył około 28 lat. Dojrzałość płciowa pojawiała się w okolicy jego 20. urodzin. Można zatem stwierdzić, że T-rex żył krótko, ale bardzo intensywnie.

Młody T-rex

Jaja, które składały samice tyranozaurów miały około 40 centymetrów długości. Z nich wykluwały się młode osobniki, które w pierwszej fazie swojego życia wyglądały dość przyjaźnie. Zaledwie metr długości młodego T-rexa nie przypominał ogromnego rodzica, który budził postrach ówczesnych lasów. Uroczy wygląd nie może nas jednak zwieść! Ten maluch już w młodym wieku polował na inne dinozaury większe od siebie!

Tyranozaur ‒ ciekawostki

  • Pierwszy ślad tyranozaura odkryto w 1983 roku w Philmont (Nowy Meksyk). Mierzył on aż 84 cm długości!
  • Tyranozaur, choć na co dzień przebywał wśród osobników z rodziny, raczej wolał życie samotnicze, a w pary łączył się tylko w trakcie godów.
  • Tyranozaur nie był może mistrzem w szybkim bieganiu, ale miał wspaniale rozwinięte zmysły, w tym zmysł wzroku, dzięki któremu dostrzegał ofiarę nawet z 6 km!
  • Innym zmysłem, który wyróżnia tyranozaura wśród wszelkich zwierząt na Ziemi jest węch. Niektórzy naukowcy uważają, że to najlepiej rozwinięty gatunek pod tym względem.

Gdzie występowały tyranozaury?

Tyranozaura można było spotkać na terenach leśnych, nad rzekami, a także na przestrzeniach otwartych Ameryki Północnej, czyli dzisiejszej Kanady i USA. Dinozaury te lubiły raczej łagodny klimat. Jak wykazują badania naukowców, były to zwierzęta stałocieplne, co oznacza, że temperatura ich ciała nie zależała od temperatury otoczenia.

Czym się żywiły tyranozaury?

W diecie tyranozaura rexa najważniejszą rolę odgrywały posiłki mięsne. Menu tych dinozaurów obfitowało w pokarm, który mogły same upolować, w tym inne mniejsze osobniki tego gatunku. T-rex zjadał również padlinę. Szacuje się, że jedno danie tego gada, które ważyło około 200 kg mogło zaspokoić jego głód na kilka dni.

Słynnego T-rexa zobaczysz w naturalnych rozmiarach w małopolskim Park dinozaurów Zatorland. Zapraszamy Cię do poznanie nie tylko jednego osobnika, ale całej rodzinki tyranozaurów! Niektóre z nich dopiero co wychodzą z jaj. Nie może Cię przy tym zabraknąć!

Może Cię zainteresować

Spinozaur w parku dinozaurów Zatorland
Spinozaur

Należy do największych drapieżnych dinozaurów, jakie kiedykolwiek zamieszkiwały Ziemię. Ich oryginalny wygląd skłonił twórców filmu “The Jurassic Park” do wprowadzenia jednego z nich do pojedynku ze słynnym T-rexem, z którym w rzeczywistości nie mógł się spotkać ze względu na rozbieżny czas występowania tych dwóch gatunków. Mowa o spinozaurze. Co wyróżnia tego dinozaura i co warto o nim wiedzieć?

Jak wyglądał spinozaur?

Spinozaur przy chodzeniu wspomagał się przednimi kończynami, dzięki czemu równoważył ciężar swojej długiej szyi i głowy. Jednak nie to było najbardziej charakterystyczne dla tego gada. Posiadał on wspaniałą podłużną paszczę, która wizualnie przywodzi na myśl krokodyla. Różnica była taka, że jej rozwarcie u spinozaura mogło sięgać nawet 2 metrów! Głowa spinozaura cechowała się także wysoko umiejscowionymi nozdrzami, co umożliwiało temu dinozaurowi skutecznie polować w wodzie nawet przez dłuższy czas.

Innym znakiem rozpoznawczym spinozaura był duży żagiel umieszczony na jego grzbiecie. Żagiel ten powstawał z połączenia wyrostków kostnych, na których rozpięta była warstwa skóry. Pełnił on kilka funkcji, z których najbardziej istotną wydaje się termoregulacja. W zależności od tego pod jakim kątem spinozaur ustawił żagiel, tak albo nagrzewał go w słońcu, albo chłodził wiatrem. Przez taki zabieg osiągał optymalną temperaturę w całym ciele. Ten ciekawy element budowy spinozaura sprawił, że współcześnie określa się go mianem dinozaura z wachlarzem na grzbiecie lub dinozaurem z płetwą na grzbiecie. To drugie określenie może też sugerować, że ów żagiel mógł być wykorzystywany przez swojego właściciela do pływania lub przynajmniej zagarniania wodnego pokarmu, na który polował spinozaur.

Waga, długość i wzrost spinozaura

Ile ważył spinozaur? Ile metrów wysokości miał największy spinozaur na świecie? Wymiary spinozaura oszacowane na podstawie znalezionych skamieniałości pozwoliły skomponować model tego gatunku, który mógł osiągać nawet 18 metrów długości, przy masie do 9 ton. Wysokość szkieletu spinozaura szacuje się na 6 metrów z czego sam żagiel mógł zajmować nawet 2 metry!

Obejrzyj nasz film na YouTube i poznaj spinozaura w minutę!

 

Co jadł spinozaur?

Z racji wodno-lądowego stylu życia w menu spinozaura znajdowały się zarówno ryby, jak i inne dinozaury. Spinozaur nie był gatunkiem wybrednym i nie pogardził też padliną. Dzięki takiemu podejściu do żywienia zawsze znajdował coś do jedzenia.

Gdzie występowały spinozaury?

Pierwsze odkrycie spinozaura przypadło w udziale Ernestowi Stromerowi, który natrafił na jego szczątki w 1912 roku w Egipcie. Osobnik, który był jak dotąd najlepiej skompletowanym przedstawicielem nowego gatunku nie przetrwał niestety do naszych czasów. Jego szczątki zostały zniszczone podczas II wojny światowej. W 1996 roku inny badacz, Dale Russell, w Maroku odkrył 5 kręgów, które nie należały do wcześniejszego odkrycia Stromera, choć klasyfikowały się do rodzaju spinozaura. Dzisiaj w naukach paleontologicznych funkcjonują zatem dwa gatunki spinozaura, nazwane adekwatnie do miejsc ich odkryć:

  • Spinosaurus aegyptiacus
  • Spinosaurus maroccanus.

Według naukowców dinozaur ten zamieszkiwał przede wszystkim tereny Afryki Północnej około 106-93 mln lat temu.

Czy spinozaur żył w stadach?

Jak większość teropodów, bo do takiego podrzędu zaklasyfikował się spinozaur, prowadził on życie samotnika. W pary łączył się tylko w okresie godów.

Spinozaur ‒ ciekawostki

  • Według niektórych naukowców charakterystyczny wachlarz spinozaura mógł pełnić rolę płetwy grzbietowej, która w trakcie przemieszczania się pod wodą chroniła danego osobnika przed niekontrolowanymi obrotami ciała.
  • Spinozaury prowadziły tryb życia podobny do żółwi oraz krokodyli.
  • Żagiel spinozaura optycznie powiększał jego wymiary, a w okresie godowym był cennym elementem przyciągającym uwagę potencjalnych partnerek.
  • Jedna łapa spinozaura mogła mieć nawet 2,5 metra długości!

Jeśli chcesz z bliska poznać spinozaura rzeczywistej wielkości odwiedź park dinozaurów Zatorland. Zobaczysz tutaj na własne oczy ten, ale i 100 innych gatunków dinozaurów!

Wielkie otwarcie sezonu 2024!
Mamy dla Was super ważną informację! 
 
15 jubileuszowy sezon Zatorlandu otwieramy już 6 kwietnia!
 
Szykujemy dla Was super moc atrakcji, wiele nowości oraz mnóstwo dobrej zabawy!
 
Śledźcie nasze profile społecznościowe, szykujemy dla Was sporo niespodzianek!

 

 

Black weekend – nie przegap!

Black weekend w Zatorlandzie! -30% na bilety online na sezon 2024!
Koniec listopada nierozerwalnie kojarzy się z obniżkami. Również my przygotowaliśmy dla Was świetną promocję!

Tylko w dniach 24-27.11 wszystkie bilety online kupisz aż 30% taniej! Zakupione bilety będą ważne przez cały sezon 2024 (6.04-20.10.2024).

Wykorzystaj super zniżkę i już teraz zaplanuj moc atrakcji w Zatorlandzie w przyszłym roku! A jest z czego wybierać! W naszym Parku Rozrywki znajdziesz ponad 100 ruchomych dinozaurów i ponad 60 atrakcji! 

Ważne:

-Promocja nie łączy się z innymi rabatami.

-Nie dotyczy grup zorganizowanych.

-Nie dotyczy karnetów sezonowych, biletów urodzinowych.

BILETY ZAKUPIONE DROGĄ ELEKTRONICZNĄ NALEŻY WYMIENIĆ W OPASKOMACIE PARKU NA OPASKĘ, KTÓRA JEST WŁAŚCIWYM BILETEM!


BILET DLA MALUCHA:
Zawartość biletu jest tożsama z zawartością Biletu zakupionego przez rodzica (zawartość zobacz poniżej) oraz możliwość korzystania z urządzeń placów zabaw (huśtawki, trampoliny, zjeżdżalnie itp.), piaskownic „Wykopaliska”, Strefy Aktywnego Odkrywcy, Małpi Gaj (NOWOŚĆ!) oraz Dmuchańca (NOWOŚĆ!)

BILET ULGOWY ORAZ BILET NORMALNY OBEJMUJĄ:
• WSTĘP DO PARKU RUCHOMYCH DINOZAURÓW
• WSTĘP DO PARKU MITOLOGII (REJS TRAMWAJEM WODNYM – 10 ZŁ, WYNAJĘCIE ROWERKA WODNEGO – 15 ZŁ, PŁATNE NA MIEJSCU W PRZYSTANI)
• WSTĘP DO PARKU OWADÓW
• SEANS W KINIE 5D EXTREME
• SEANS W KINIE 3D 360
• ZWIEDZANIE DOMU SZALONEGO NAUKOWCA
• MOŻLIWOŚĆ WIELOKROTNEGO SKORZYSTANIA Z ATRAKCJI ZNAJDUJĄCYCH SIĘ NA TERENIE CAŁEGO PARKU – KOLEJKI, KARUZELE, TRAMPOLINY, PLACE ZABAW ITP. (Z WYJĄTKIEM URZĄDZEŃ URUCHAMIANYCH ZA POMOCĄ MONET, NP. AUTOMATYCZNE BUJAKI ITP.)

ATRAKCJE Z UWZGLĘDNIENIEM KRYTERIUM WZROSTOWEGO:
• Karuzela “Słoniki” – od 90 cm (Lunapark)
• Wieża Drop’n’twist – od 90 cm (Lunapark)
• Diabelski Młyn – od 90 cm (Lunapark)
• Karuzela “Merry-Go-Round” – od 90 cm (Lunapark)
• Karuzela „Clown” – od 90 cm (Park Owadów)
• Robal Coaster – od 95 cm (Park Owadów)
• Minigokarty – od 95 cm (Park Owadów)
• Karuzela „Strażak” – od 95 cm (Lunapark) NOWOŚĆ!
• Miasteczko Ruchu Drogowego – od 100 cm (Park Owadów)
• Basen z łódkami – od 100 cm (Park Owadów)
• Park Linowy “Zdobywcy Olimpu” – od 100 cm (Park Mitologii)
• Wieża „Zeus Swing Tower” – od 105 cm (Park Mitologii) NOWOŚĆ!
• Autodrom – od 110 cm (Lunapark)
• Dinocoaster – od 110 cm (Lunapark)
• Plac Zabaw „Robaki-rozrabiaki” – od 110 cm (Park Owadów)
• Karuzela “Crazy Raft” – od 130 cm (Lunapark)
• Karuzela “Twist’n’swing” – od 135 cm (Lunapark)

Pozostałe atrakcje na terenie całego parku nie są uwarunkowane wzrostem.
M.in.:
• Małpi Gaj – brak ograniczeń (Lunapark) NOWOŚĆ!
• Strefa Aktywnego Odkrywcy – brak ograniczeń (Lunapark)
• Plac Zabaw (Huśtawki, Trampoliny, Zjeżdżalnia Itp.) – brak ograniczeń (Lunapark)
• Plac zabaw – brak ograniczeń (Park Mitologii)
• Ścianka wspinaczkowa – brak ograniczeń (Park Mitologii oraz Park Owadów)
• Huśtawki – brak ograniczeń (Park Mitologii)
• Plac Zabaw „Ule” – brak ograniczeń (Park Owadów)
• Dmuchaniec – brak ograniczeń (Park Mitologii) NOWOŚĆ!
• ITP.