Triceratops

Triceratops ‒ dinozaur z rogami

Do grona najlepiej przebadanych dinozaurów na świecie należy triceratops. Dlaczego? Na jego sylwetkę składały się ogromne, grube kości, które bez większych problemów przetrwały do naszych czasów. Sporo materiału badawczego pozwoliło naukowcom poznać triceratopsy bardzo szczegółowo.

Jak wyglądał triceratops?

Swoją nazwę triceratops zawdzięcza trzem rogom, jakie wyrastały na przodzie jego czaszki. Dwa z nich umiejscowione były nad oczami, natomiast jeden krótszy był rogiem nosowym. Wszystkie trzy pełniły przynajmniej dwie funkcje: na co dzień służyły do obrony przed drapieżnikami, natomiast w okresie godowym były istotnym elementem ozdobnym.

Oprócz rogów charakterystyczny dla tego dinozaura był kołnierz ‒ szeroki brzeg tylnej części czaszki, zwany kryzą. U triceratopsa kryza miała zróżnicowaną grubość, gdzieniegdzie sięgającą nawet do 6 centymetrów.

W budowie czaszki triceratopsa ważny był również dziób. Co prawda nie zawierał on zębów, ale skutecznie nadawał się do zrywania nawet najbardziej włóknistego pokarmu.

Dinozaur ten poruszał się na czterech kończynach.

Waga triceratopsa mogła sięgać nawet 12 ton! Przy zachowaniu 9 metrów długości i 3 metrów wysokości, zwierzę to posiadało naprawdę pokaźne rozmiary.

 

Poznaj krótki opis triceratopsa z naszego filmu przygotowanego specjalnie dla Ciebie:

 

Triceratops ‒ ciekawostki

  • Kryza i rogi mogły być dla triceratopsa elementami, które zapewniały mu termoregulację całego ciała z uwagi na niski przepływ krwi w ich obrębie.
  • Jedną z ciekawszych hipotez dotyczących zastosowania i roli kryzy w życiu triceratopsa jest ta, która dotyczy jej akustycznej funkcji. Według niektórych badaczy kryza ułatwiała porozumiewanie się z innymi osobnikami stada, np. w momencie ostrzegania przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.
  • Kryza i rogi zostały też uznane przez naukowców za atrybuty pomagające ustalić hierarchię ważności w większych społecznościach triceratopsów.
  • Triceratopsy były raczej łagodne. Agresywne zachowania mogły być obserwowane w czasie lęgu.
  • Naukowcy na podstawie analiz znalezionych szczątek doszli do wniosku, że  pośród triceratopsów mogły odbywać się walki wewnątrzgatunkowe.

Gdzie występowały triceratopsy?

Pierwsze odkrycia skamielin triceratopsów pojawiły się pod koniec lat 80. XIX wieku. Według naukowców dinozaury z rogami na głowie żyły 68-66 mln lat temu na terenach obecnej Ameryki Północnej. To właśnie w rejonie kanadyjskiej Alberty, jak również w obszarze niektórych stanów USA (m.in. Dakota Południowa, Montana) dokonywano pierwszych odkryć tego niezwykłego gatunku. Obecnie w paleontologii funkcjonuje podział na dwa gatunki dinozaura z kołnierzem:

  • Triceratops prorsus ‒ charakteryzowały go krótsze rogi i mniej obszerna kryza,
  • Triceratops horridus ‒ z większą kryzą i dłuższymi rogami.

Co ciekawe, wśród znalezionych okazów szkieletów triceratopsów są zarówno osobniki dorosłe, starsze, jak i młode. Taki przekrój daje badaczom szansę poznania tego gatunku na rozmaitych polach.

Czym się żywiły triceratopsy?

Triceratops był dinozaurem roślinożernym. Zjadał on rośliny położone na w miarę niedużych wysokościach. Odżywianie się zapełniało większą część jego dnia. Bezzębny dziób nie oznaczał braku zębów w szczęce ‒ wręcz przeciwnie. Triceratops, w zależności od osiągniętego wieku, mógł posiadać nawet kilkaset ostrych zębów ułożonych w kilku rzędach szczęki.

Całą rodzinę triceratopsów możesz spotkać w parku dinozaurów Zatorland! Zobaczysz, jak wyglądały, jak się ruszały, a może nawet sprawdzisz, ile jeden osobnik miał zębów? Zapraszamy do Zatoru!

Może Cię zainteresować

Spinozaur w parku dinozaurów Zatorland
Spinozaur

Należy do największych drapieżnych dinozaurów, jakie kiedykolwiek zamieszkiwały Ziemię. Ich oryginalny wygląd skłonił twórców filmu “The Jurassic Park” do wprowadzenia jednego z nich do pojedynku ze słynnym T-rexem, z którym w rzeczywistości nie mógł się spotkać ze względu na rozbieżny czas występowania tych dwóch gatunków. Mowa o spinozaurze. Co wyróżnia tego dinozaura i co warto o nim wiedzieć?

Jak wyglądał spinozaur?

Spinozaur przy chodzeniu wspomagał się przednimi kończynami, dzięki czemu równoważył ciężar swojej długiej szyi i głowy. Jednak nie to było najbardziej charakterystyczne dla tego gada. Posiadał on wspaniałą podłużną paszczę, która wizualnie przywodzi na myśl krokodyla. Różnica była taka, że jej rozwarcie u spinozaura mogło sięgać nawet 2 metrów! Głowa spinozaura cechowała się także wysoko umiejscowionymi nozdrzami, co umożliwiało temu dinozaurowi skutecznie polować w wodzie nawet przez dłuższy czas.

Innym znakiem rozpoznawczym spinozaura był duży żagiel umieszczony na jego grzbiecie. Żagiel ten powstawał z połączenia wyrostków kostnych, na których rozpięta była warstwa skóry. Pełnił on kilka funkcji, z których najbardziej istotną wydaje się termoregulacja. W zależności od tego pod jakim kątem spinozaur ustawił żagiel, tak albo nagrzewał go w słońcu, albo chłodził wiatrem. Przez taki zabieg osiągał optymalną temperaturę w całym ciele. Ten ciekawy element budowy spinozaura sprawił, że współcześnie określa się go mianem dinozaura z wachlarzem na grzbiecie lub dinozaurem z płetwą na grzbiecie. To drugie określenie może też sugerować, że ów żagiel mógł być wykorzystywany przez swojego właściciela do pływania lub przynajmniej zagarniania wodnego pokarmu, na który polował spinozaur.

Waga, długość i wzrost spinozaura

Ile ważył spinozaur? Ile metrów wysokości miał największy spinozaur na świecie? Wymiary spinozaura oszacowane na podstawie znalezionych skamieniałości pozwoliły skomponować model tego gatunku, który mógł osiągać nawet 18 metrów długości, przy masie do 9 ton. Wysokość szkieletu spinozaura szacuje się na 6 metrów z czego sam żagiel mógł zajmować nawet 2 metry!

Obejrzyj nasz film na YouTube i poznaj spinozaura w minutę!

 

Co jadł spinozaur?

Z racji wodno-lądowego stylu życia w menu spinozaura znajdowały się zarówno ryby, jak i inne dinozaury. Spinozaur nie był gatunkiem wybrednym i nie pogardził też padliną. Dzięki takiemu podejściu do żywienia zawsze znajdował coś do jedzenia.

Gdzie występowały spinozaury?

Pierwsze odkrycie spinozaura przypadło w udziale Ernestowi Stromerowi, który natrafił na jego szczątki w 1912 roku w Egipcie. Osobnik, który był jak dotąd najlepiej skompletowanym przedstawicielem nowego gatunku nie przetrwał niestety do naszych czasów. Jego szczątki zostały zniszczone podczas II wojny światowej. W 1996 roku inny badacz, Dale Russell, w Maroku odkrył 5 kręgów, które nie należały do wcześniejszego odkrycia Stromera, choć klasyfikowały się do rodzaju spinozaura. Dzisiaj w naukach paleontologicznych funkcjonują zatem dwa gatunki spinozaura, nazwane adekwatnie do miejsc ich odkryć:

  • Spinosaurus aegyptiacus
  • Spinosaurus maroccanus.

Według naukowców dinozaur ten zamieszkiwał przede wszystkim tereny Afryki Północnej około 106-93 mln lat temu.

Czy spinozaur żył w stadach?

Jak większość teropodów, bo do takiego podrzędu zaklasyfikował się spinozaur, prowadził on życie samotnika. W pary łączył się tylko w okresie godów.

Spinozaur ‒ ciekawostki

  • Według niektórych naukowców charakterystyczny wachlarz spinozaura mógł pełnić rolę płetwy grzbietowej, która w trakcie przemieszczania się pod wodą chroniła danego osobnika przed niekontrolowanymi obrotami ciała.
  • Spinozaury prowadziły tryb życia podobny do żółwi oraz krokodyli.
  • Żagiel spinozaura optycznie powiększał jego wymiary, a w okresie godowym był cennym elementem przyciągającym uwagę potencjalnych partnerek.
  • Jedna łapa spinozaura mogła mieć nawet 2,5 metra długości!

Jeśli chcesz z bliska poznać spinozaura rzeczywistej wielkości odwiedź park dinozaurów Zatorland. Zobaczysz tutaj na własne oczy ten, ale i 100 innych gatunków dinozaurów!

Wielkie otwarcie sezonu 2024!
Mamy dla Was super ważną informację! 
 
15 jubileuszowy sezon Zatorlandu otwieramy już 6 kwietnia!
 
Szykujemy dla Was super moc atrakcji, wiele nowości oraz mnóstwo dobrej zabawy!
 
Śledźcie nasze profile społecznościowe, szykujemy dla Was sporo niespodzianek!

 

 

Black weekend – nie przegap!

Black weekend w Zatorlandzie! -30% na bilety online na sezon 2024!
Koniec listopada nierozerwalnie kojarzy się z obniżkami. Również my przygotowaliśmy dla Was świetną promocję!

Tylko w dniach 24-27.11 wszystkie bilety online kupisz aż 30% taniej! Zakupione bilety będą ważne przez cały sezon 2024 (6.04-20.10.2024).

Wykorzystaj super zniżkę i już teraz zaplanuj moc atrakcji w Zatorlandzie w przyszłym roku! A jest z czego wybierać! W naszym Parku Rozrywki znajdziesz ponad 100 ruchomych dinozaurów i ponad 60 atrakcji! 

Ważne:

-Promocja nie łączy się z innymi rabatami.

-Nie dotyczy grup zorganizowanych.

-Nie dotyczy karnetów sezonowych, biletów urodzinowych.

BILETY ZAKUPIONE DROGĄ ELEKTRONICZNĄ NALEŻY WYMIENIĆ W OPASKOMACIE PARKU NA OPASKĘ, KTÓRA JEST WŁAŚCIWYM BILETEM!


BILET DLA MALUCHA:
Zawartość biletu jest tożsama z zawartością Biletu zakupionego przez rodzica (zawartość zobacz poniżej) oraz możliwość korzystania z urządzeń placów zabaw (huśtawki, trampoliny, zjeżdżalnie itp.), piaskownic „Wykopaliska”, Strefy Aktywnego Odkrywcy, Małpi Gaj (NOWOŚĆ!) oraz Dmuchańca (NOWOŚĆ!)

BILET ULGOWY ORAZ BILET NORMALNY OBEJMUJĄ:
• WSTĘP DO PARKU RUCHOMYCH DINOZAURÓW
• WSTĘP DO PARKU MITOLOGII (REJS TRAMWAJEM WODNYM – 10 ZŁ, WYNAJĘCIE ROWERKA WODNEGO – 15 ZŁ, PŁATNE NA MIEJSCU W PRZYSTANI)
• WSTĘP DO PARKU OWADÓW
• SEANS W KINIE 5D EXTREME
• SEANS W KINIE 3D 360
• ZWIEDZANIE DOMU SZALONEGO NAUKOWCA
• MOŻLIWOŚĆ WIELOKROTNEGO SKORZYSTANIA Z ATRAKCJI ZNAJDUJĄCYCH SIĘ NA TERENIE CAŁEGO PARKU – KOLEJKI, KARUZELE, TRAMPOLINY, PLACE ZABAW ITP. (Z WYJĄTKIEM URZĄDZEŃ URUCHAMIANYCH ZA POMOCĄ MONET, NP. AUTOMATYCZNE BUJAKI ITP.)

ATRAKCJE Z UWZGLĘDNIENIEM KRYTERIUM WZROSTOWEGO:
• Karuzela “Słoniki” – od 90 cm (Lunapark)
• Wieża Drop’n’twist – od 90 cm (Lunapark)
• Diabelski Młyn – od 90 cm (Lunapark)
• Karuzela “Merry-Go-Round” – od 90 cm (Lunapark)
• Karuzela „Clown” – od 90 cm (Park Owadów)
• Robal Coaster – od 95 cm (Park Owadów)
• Minigokarty – od 95 cm (Park Owadów)
• Karuzela „Strażak” – od 95 cm (Lunapark) NOWOŚĆ!
• Miasteczko Ruchu Drogowego – od 100 cm (Park Owadów)
• Basen z łódkami – od 100 cm (Park Owadów)
• Park Linowy “Zdobywcy Olimpu” – od 100 cm (Park Mitologii)
• Wieża „Zeus Swing Tower” – od 105 cm (Park Mitologii) NOWOŚĆ!
• Autodrom – od 110 cm (Lunapark)
• Dinocoaster – od 110 cm (Lunapark)
• Plac Zabaw „Robaki-rozrabiaki” – od 110 cm (Park Owadów)
• Karuzela “Crazy Raft” – od 130 cm (Lunapark)
• Karuzela “Twist’n’swing” – od 135 cm (Lunapark)

Pozostałe atrakcje na terenie całego parku nie są uwarunkowane wzrostem.
M.in.:
• Małpi Gaj – brak ograniczeń (Lunapark) NOWOŚĆ!
• Strefa Aktywnego Odkrywcy – brak ograniczeń (Lunapark)
• Plac Zabaw (Huśtawki, Trampoliny, Zjeżdżalnia Itp.) – brak ograniczeń (Lunapark)
• Plac zabaw – brak ograniczeń (Park Mitologii)
• Ścianka wspinaczkowa – brak ograniczeń (Park Mitologii oraz Park Owadów)
• Huśtawki – brak ograniczeń (Park Mitologii)
• Plac Zabaw „Ule” – brak ograniczeń (Park Owadów)
• Dmuchaniec – brak ograniczeń (Park Mitologii) NOWOŚĆ!
• ITP.