Triceratops ‒ dinozaur z rogami
Do grona najlepiej przebadanych dinozaurów na świecie należy triceratops. Dlaczego? Na jego sylwetkę składały się ogromne, grube kości, które bez większych problemów przetrwały do naszych czasów. Sporo materiału badawczego pozwoliło naukowcom poznać triceratopsy bardzo szczegółowo.
Jak wyglądał triceratops?
Swoją nazwę triceratops zawdzięcza trzem rogom, jakie wyrastały na przodzie jego czaszki. Dwa z nich umiejscowione były nad oczami, natomiast jeden krótszy był rogiem nosowym. Wszystkie trzy pełniły przynajmniej dwie funkcje: na co dzień służyły do obrony przed drapieżnikami, natomiast w okresie godowym były istotnym elementem ozdobnym.
Oprócz rogów charakterystyczny dla tego dinozaura był kołnierz ‒ szeroki brzeg tylnej części czaszki, zwany kryzą. U triceratopsa kryza miała zróżnicowaną grubość, gdzieniegdzie sięgającą nawet do 6 centymetrów.
W budowie czaszki triceratopsa ważny był również dziób. Co prawda nie zawierał on zębów, ale skutecznie nadawał się do zrywania nawet najbardziej włóknistego pokarmu.
Dinozaur ten poruszał się na czterech kończynach.
Waga triceratopsa mogła sięgać nawet 12 ton! Przy zachowaniu 9 metrów długości i 3 metrów wysokości, zwierzę to posiadało naprawdę pokaźne rozmiary.
Poznaj krótki opis triceratopsa z naszego filmu przygotowanego specjalnie dla Ciebie:
Triceratops ‒ ciekawostki
- Kryza i rogi mogły być dla triceratopsa elementami, które zapewniały mu termoregulację całego ciała z uwagi na niski przepływ krwi w ich obrębie.
- Jedną z ciekawszych hipotez dotyczących zastosowania i roli kryzy w życiu triceratopsa jest ta, która dotyczy jej akustycznej funkcji. Według niektórych badaczy kryza ułatwiała porozumiewanie się z innymi osobnikami stada, np. w momencie ostrzegania przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.
- Kryza i rogi zostały też uznane przez naukowców za atrybuty pomagające ustalić hierarchię ważności w większych społecznościach triceratopsów.
- Triceratopsy były raczej łagodne. Agresywne zachowania mogły być obserwowane w czasie lęgu.
- Naukowcy na podstawie analiz znalezionych szczątek doszli do wniosku, że pośród triceratopsów mogły odbywać się walki wewnątrzgatunkowe.
Gdzie występowały triceratopsy?
Pierwsze odkrycia skamielin triceratopsów pojawiły się pod koniec lat 80. XIX wieku. Według naukowców dinozaury z rogami na głowie żyły 68-66 mln lat temu na terenach obecnej Ameryki Północnej. To właśnie w rejonie kanadyjskiej Alberty, jak również w obszarze niektórych stanów USA (m.in. Dakota Południowa, Montana) dokonywano pierwszych odkryć tego niezwykłego gatunku. Obecnie w paleontologii funkcjonuje podział na dwa gatunki dinozaura z kołnierzem:
- Triceratops prorsus ‒ charakteryzowały go krótsze rogi i mniej obszerna kryza,
- Triceratops horridus ‒ z większą kryzą i dłuższymi rogami.
Co ciekawe, wśród znalezionych okazów szkieletów triceratopsów są zarówno osobniki dorosłe, starsze, jak i młode. Taki przekrój daje badaczom szansę poznania tego gatunku na rozmaitych polach.
Czym się żywiły triceratopsy?
Triceratops był dinozaurem roślinożernym. Zjadał on rośliny położone na w miarę niedużych wysokościach. Odżywianie się zapełniało większą część jego dnia. Bezzębny dziób nie oznaczał braku zębów w szczęce ‒ wręcz przeciwnie. Triceratops, w zależności od osiągniętego wieku, mógł posiadać nawet kilkaset ostrych zębów ułożonych w kilku rzędach szczęki.
Całą rodzinę triceratopsów możesz spotkać w parku dinozaurów Zatorland! Zobaczysz, jak wyglądały, jak się ruszały, a może nawet sprawdzisz, ile jeden osobnik miał zębów? Zapraszamy do Zatoru!