Zatorland – nowoczesny park edukacyjny dla dzieci

Zatorland – nowoczesny park edukacyjny dla dzieci

Czy znacie Zatorland? To nie tylko wyjątkowy i nowatorski park edukacyjny dla dzieci. W Zatorlandzie świetna zabawa łączy się z nauką. Przygotowaliśmy dla Waszych dzieci rozrywkę na najwyższym poziomie, zapewniając szereg im różnorodnych atrakcji. Dlaczego warto nas odwiedzić? Jakie atrakcje przygotowaliśmy dla Was? Sprawdźcie sami! Zapraszamy do lektury!

Największy w Europie Park Ruchomych Dinozaurów

Jedną z największych atrakcji Zatorlandu jest niewątpliwie Park Ruchomych Dinozaurów. I to nie bez przyczyny! Po przeanalizowaniu różnorodnych parków z ruchomymi dinozaurami okazuje się, że jest to największa tego typu atrakcja nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie! W tej części Zatorlandu znajdziecie ponad 100 różnych dinozaurów. Odwiedziny w parku edukacyjnym dla dzieci to świetny sposób na zapoznanie dzieci z prehistorią, zafascynowanie dzieci tematyką dinozaurów, przybliżenie wiedzy o tych niesamowitych stworzeniach. Korzystając dodatkowo z opcji przewodnika, możecie z łatwością przybliżyć dzieciom wiedzę z zakresu historii naszej planety. Park Ruchomych Dinozaurów otoczony jest bujną zielenią i mokradłami, co w połączeniu z gigantycznymi, ruchomymi i ryczącymi okazami dinozaurów (także latających!) sprawia niezwykle realistyczne, imponujące wrażenie. Teraz nie musicie pokonywać setek tysięcy kilometrów, aby przeżyć wyjątkową podróż w czasie — wystarczy odwiedzić Zatorland, park edukacyjny dla dzieci!

Muzeum Szkieletów i Skamieniałości

Kolejnym, obowiązkowym punktem na mapie Zatorlandu jest Muzeum Szkieletów i Skamieniałości. Z myślą o małych i dużych gościach, zgromadziliśmy w naszej kolekcji imponujące okazy szkieletów dinozaurów. Mając możliwość obejrzeć je w rzeczywistych rozmiarach, z łatwością wyobrazicie sobie, jak ogromnymi stworzeniami były dinozaury. Niektóre z nich, żyjąc w dzisiejszych czasach, bez problemu przerosłyby domy jednorodzinne, a nawet bloki! Jeśli do tej pory ciężko Wam w to uwierzyć, odwiedzając nasze Muzeum Szkieletów i Skamieniałości przekonacie się na własne oczy o tym, że dinozaury istniały naprawdę! 

park edukacyjny dla dzieci
Muzeum Szkieletów i Skamieniałości

Warsztaty Młodego Paleontologa

Podczas odwiedzin Zatorlandu możecie skorzystać z ciekawej opcji, jaką są Warsztaty Młodego Paleontologa. Przygotowaliśmy dla Waszych dzieci wyjątkowo wciągające zajęcia, prowadzone przez profesjonalnego nauczyciela. W trakcie warsztatów dzieci za pomocą odpowiednich narzędzi będą miały okazję odkryć szkielety małych dinozaurów ukryte w blokach gipsowych. To wyjątkowo wciągająca, ciekawa, ale przede wszystkim edukacyjna zabawa, którą dzieci będą wspominać jeszcze przez długi czas! Podczas Warsztatów Młodego Paleontologa zaciekawimy Wasze dzieci historią Ziemi. Będą miały niepowtarzalną okazję poznać tajniki pracy paleontologa, co rozbudzi w nich ciekawość i pasję badawczą. Nasze warsztaty zaabsorbują każdego ucznia!

Park Owadów – doskonałe miejsce na lekcję przyrody

W Zatorlandzie spotkacie nie tylko gigantyczne dinozaury. Poświęciliśmy równie dużo czasu i uwagi owadom. Stworzone w ogromnym powiększeniu modele ruchomych owadów przedstawiają dzieciom zupełnie inną, nową perspektywę, dając się poznać z bliska! Ogromna pszczoła, konik polny czy cykada to świetna lekcja biologii. 28 owadów gigantycznych rozmiarów, które spotkacie w naszym Parku Owadów, pozwolą dobrze poznać skomplikowaną, niezauważalną w naturze budowę tych wyjątkowych stworzeń. Dodatkowo zgromadziliśmy dla Was bogatą wystawę wypreparowanych egzotycznych owadów pochodzących z wielu krajów, m.in. Tajlandii, Maroka i Rosji. Dodatkowym urozmaiceniem tego miejsca jest Miasteczko Ruchu Drogowego, w którym dzieci podczas wciągających wyścigów samochodowych nauczą się przepisów bezpieczeństwa na drodze. To prawdziwy park edukacyjny dla dzieci!

Park Owadów w Zatorlandzie

Park Mitologii na wodzie

Chcąc zapewnić naszym małym gościom maksimum atrakcji, rozrywki, ale przede wszystkim edukacji — stworzyliśmy dla Was także Park Mitologii. To jedyne takie miejsce  w Polsce. Tu możecie poznać cały panteon greckich bóstw: nie brakuje słynnego Zeusa, Hery, Posejdona, Hadesa i Demeter, pierwszych bogów: Uranosa i Gai, a także wielu innych. Łącznie nasz Park Mitologii na wodzie gromadzi 46 starannie odwzorowanych postaci mitologicznych, dzięki którym Wasze dzieci odbędą niesamowitą lekcję historii, literatury, a także sztuki. Kiedy uczniów dopadnie znużenie nadmiarem wiedzy, będą mieli okazję rozładować energię na naszym tematycznym parku linowym “Zdobywcy Olimpu”, na którym na młodych śmiałków czeka aż 18 wież. W Zatorlandzie zaciekawimy każdego, nawet najbardziej wymagającego ucznia!

Park Mitologii w Zatorlandzie

Poza ogromną dawką wiedzy, jaką przygotowaliśmy dla Was w Zatorlandzie, mamy również strefy relaksu i zabawy. Tu nie ma mowy o nudzie — tor pontonowy, place zabaw, ścianka wspinaczkowa, tor do mini gokartów to tylko część atrakcji, na których spędzicie razem z dziećmi aktywnie czas. Zapraszamy do zapoznania z ofertą dla grup zorganizowanych, wycieczka do Zatorlandu będzie absolutnie fantastyczną i niezapomnianą przygodą!

Może Cię zainteresować

Halloweenowa Parada Małych Dinozaurów – nie przegap!

Już 14 i 15 października wasze ulubione jesienne wydarzenie – Halloweenowa parada małych dinozaurów!

DLA DZIECI W KOMPLETNYCH STROJACH DINOZAURÓW PRZYGOTOWALIŚMY BILETY ZA 1 ZŁ!

Bilety za 1 zł wyłącznie dla dzieci w pełnej charakteryzacji postaci dinozaura. Samo pomalowanie twarzy lub wykorzystanie gadżetów/odzieży z motywem dinozaura nie będzie uwzględniane. Bilety za 1 zł będą dostępne tylko w kasie stacjonarnej.

Co czeka na Was w Zatorlandzie w tym wyjątkowych dniach:

  • 13:00: Halloweenowe zabawy z animatorami i robienie dinozaurowych tatuaży
  • 14:00: Konkurs na najlepszy dinokostium
  • 15:00: Warsztaty rzeźbienia dyni i zabawy
  • Od 13:00 do 16:00: Rozbijanie DinoPiniat co godzinę!

W konkursie na najlepszy dinokostium możecie wygrać bilet rodzinny (2+2) na sezon 2024!

Jesteśmy pewni, że zachwycicie nas swoimi kostiumami, dlatego dodatkowo wyróżnimy kilka osób dinogadżetami!

*Organizator zastrzega sobie prawo do przeniesienia wydarzenia ze wzgledu na niekorzystne warunki pogodowe. Zachęcamy do obserwowania naszych profili w social media.

W tygodniu taniej!

Łapcie naszą promocję – w tygodniu taniej!

Trwa październikowa promocja „W tygodniu taniej!”. Jeśli chcecie skorzystać ze zniżki -20% na bilety do Zatorlandu, to wybierzcie się na zwiedzanie Parku w czwartek lub piątek.

Bilety kupicie na miejscu – promocja obowiązuje wyłącznie na bilety nabyte stacjonarnie. 🎫

Dobra zabawa w niższej cenie? Takiej okazji nie można przegapić! ❤️

 

 
* Promocja trwa do 20.10.2023.

Tyranozaur Rex
T-REX

Tyranozaur

Stosunkowo niedawno odkryty, bo na początku XX wieku. Należy do grona największych dinozaurów, o istnieniu których na ten moment wiemy. Ze względu na ogromną budowę ciała i krwiożerczy charakter stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych dinozaurów, a jego pełną nazwę ‒ tyranozaur (z łac. Tyrannosaurus rex) ‒ można wytłumaczyć mianem “króla dinozaurów” czy “jaszczura tyrana”.

Ostatni dinozaur, o którym każdy słyszał

Cała nasza obecna wiedza o tyranozaurach opiera się wyłącznie na doniesieniach ze świata paleontologicznego i badaniach pasjonatów okresu kredy. Skamieniałości, które nieraz odkrywane są przypadkowo, dostarczają nam wielu informacji o tym fascynującym rodzaju dinozaura, który należy do jednych z ostatnich, jakie chodziły po naszej planecie. Tyranozaury wyginęły w czasie wielkiego wymierania kredowego spowodowanego uderzeniem w Ziemię ogromnej planetoidy.

Pierwsze okazy Tyrannosaurus rex były odkrywane przez Barnuma Browna w pierwszej dekadzie XX wieku. Nazwę dla nowego gatunku zaproponował geolog i ówczesny dyrektor Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej ‒ Henry Fairfield Osborn.

Jak wygląda T-rex?

Zastanawiasz się, jak wygląda tyranozaur rex? Budowa ciała T-rexa jest ogromna! Długość tego dinozaura zwykle mieściła się w przedziale 13-15 metrów, z czego większą część zajmował ogon. Był on potrzebny do stabilnego poruszania się tego dinozaura zarówno podczas chodu, jak i biegu. Dzięki temu tyranozaury mogły rozwinąć szybkość do 40 km/h. Ogon równoważył ciężar całego ciała tego dinozaura, choć i tak poruszał się on w pozycji tylko na wpół wyprostowanej i stał na dobrze umięśnionych tylnych kończynach.

Dwa tytanozaury w parku dinozaurów

W kontekście całej potęgi tego, jak wygląda tyranozaur, dość osobliwe wydają się jego przednie kończyny zwieńczone dwoma palcami. Jak na tego olbrzyma, są po prostu malutkie. Niewielkie kończyny tyranozaura to prawdopodobnie zabezpieczenie ewolucyjne przed… gryzieniem lub zjedzeniem ich podczas wspólnego posiłku kilku dinozaurów. Dzięki temu, że były one w miarę krótkie, nie znajdowały się w obszarze zjadanych fragmentów innych zwierząt.

Całe ciało tyranozaura pokryte było łuskami. Według naukowców początkowo dinozaury te mogły być opierzone ‒ przynajmniej w części grzbietowej ‒ jednak z czasem pióra zniknęły. To, jak wyglądał prawdziwy T. rex, możesz dzisiaj zobaczyć w Zatorlandzie!

Tyranozaur ‒ wysokość

Jak wysoki był tyranozaur? Wzrost tego gada mieścił się w przedziale od blisko 4 do nawet 6 metrów. Wymiary gatunku tyranozaur rex były jednak różne dla różnych osobników. Mogły one być nieco mniejsze, wtedy jednak stawały się łatwym celem dla większych przedstawicieli swojego gatunku, którzy się nimi żywili.

Tyranozaur rex ‒ waga

Pokaźne rozmiary jednego z największych na świecie dinozaurów przekładały się na jego wagę. T. rex mógł ważyć nawet 9 ton. Co ciekawe, niektóre z jego kości były wewnątrz puste, by nieco odciążyć gada. Nie traciły jednak przy tym na swojej wytrzymałości.

Szkielet tyranozaura

Największy dotychczas znaleziony szkielet T-rexa mierzy prawie 13 metrów długości. Tyranozaur ten zamieszkiwał tereny Kanady 66 mln lat temu. Przez odkrywców nazwany został imieniem “Scotty”. Wszystkich szkieletów tyranozaurów odkryto w sumie kilkadziesiąt. Czasem są to jednak wyłącznie pojedyncze kości, które są na tyle charakterystyczne, że przy dzisiejszych technologiach udaje się wykonać komputerowe modele ich właścicieli. Szkieletem tyranozaura, który prawie w 90% składa się z prawdziwych skamieniałości jest “Sue”. To najbardziej kompletny tyranozaur, jakiego szczątki udało się znaleźć.

Czaszka tyranozaura i jego zęby

Podłużny kształt czaszki tyranozaura ochraniał jego mózg, który również miał podłużną formę. W szczęce T-rexa kryło się aż 25 zębów, a każdy z nich miał stożkowy kształt i kilkanaście centymetrów długości. Ostre i mocne potrafiły gryźć pokarm z siłą ponad 44 tysięcy Newtonów w przypadku zębów z tyłu szczęki! Dla porównania ‒ siła, z jaką żarłacz biały zaciska szczękę, to niecałe 20 tysięcy Newtonów.

 

Głowa tyranozaura mierzyła około 1,5 metra długości i była dobrze umięśniona, dzięki czemu z łatwością odrywał on kawałki mięsa ze swoich ofiar.

Ile żył tyranozaur?

Długość życia dinozaurów zwykle była uzależniona od ich wielkości. Mniejsze dinozaury żyły krócej ‒ te ogromne mogły cieszyć się życiem dłużej. Tyranozaur, który osiągał wagę minimum 5000 kg żył około 28 lat. Dojrzałość płciowa pojawiała się w okolicy jego 20. urodzin. Można zatem stwierdzić, że T-rex żył krótko, ale bardzo intensywnie.

Młody T-rex

Jaja, które składały samice tyranozaurów miały około 40 centymetrów długości. Z nich wykluwały się młode osobniki, które w pierwszej fazie swojego życia wyglądały dość przyjaźnie. Zaledwie metr długości młodego T-rexa nie przypominał ogromnego rodzica, który budził postrach ówczesnych lasów. Uroczy wygląd nie może nas jednak zwieść! Ten maluch już w młodym wieku polował na inne dinozaury większe od siebie!

Tyranozaur ‒ ciekawostki

  • Pierwszy ślad tyranozaura odkryto w 1983 roku w Philmont (Nowy Meksyk). Mierzył on aż 84 cm długości!
  • Tyranozaur, choć na co dzień przebywał wśród osobników z rodziny, raczej wolał życie samotnicze, a w pary łączył się tylko w trakcie godów.
  • Tyranozaur nie był może mistrzem w szybkim bieganiu, ale miał wspaniale rozwinięte zmysły, w tym zmysł wzroku, dzięki któremu dostrzegał ofiarę nawet z 6 km!
  • Innym zmysłem, który wyróżnia tyranozaura wśród wszelkich zwierząt na Ziemi jest węch. Niektórzy naukowcy uważają, że to najlepiej rozwinięty gatunek pod tym względem.

Gdzie występowały tyranozaury?

Tyranozaura można było spotkać na terenach leśnych, nad rzekami, a także na przestrzeniach otwartych Ameryki Północnej, czyli dzisiejszej Kanady i USA. Dinozaury te lubiły raczej łagodny klimat. Jak wykazują badania naukowców, były to zwierzęta stałocieplne, co oznacza, że temperatura ich ciała nie zależała od temperatury otoczenia.

Czym się żywiły tyranozaury?

W diecie tyranozaura rexa najważniejszą rolę odgrywały posiłki mięsne. Menu tych dinozaurów obfitowało w pokarm, który mogły same upolować, w tym inne mniejsze osobniki tego gatunku. T-rex zjadał również padlinę. Szacuje się, że jedno danie tego gada, które ważyło około 200 kg mogło zaspokoić jego głód na kilka dni.

Słynnego T-rexa zobaczysz w naturalnych rozmiarach w małopolskim Zatorlandzie. Zapraszamy Cię do poznanie nie tylko jednego osobnika, ale całej rodzinki tyranozaurów! Niektóre z nich dopiero co wychodzą z jaj. Nie może Cię przy tym zabraknąć!

BILETY ZAKUPIONE DROGĄ ELEKTRONICZNĄ NALEŻY WYMIENIĆ W OPASKOMACIE PARKU NA OPASKĘ, KTÓRA JEST WŁAŚCIWYM BILETEM!


BILET DLA MALUCHA:
Zawartość biletu jest tożsama z zawartością Biletu zakupionego przez rodzica (zawartość zobacz poniżej) oraz możliwość korzystania z urządzeń placów zabaw (huśtawki, trampoliny, zjeżdżalnie itp.), piaskownic „Wykopaliska”, Strefy Aktywnego Odkrywcy, Małpi Gaj (NOWOŚĆ!) oraz Dmuchańca (NOWOŚĆ!)

BILET ULGOWY ORAZ BILET NORMALNY OBEJMUJĄ:
• WSTĘP DO PARKU RUCHOMYCH DINOZAURÓW
• WSTĘP DO PARKU MITOLOGII (REJS TRAMWAJEM WODNYM – 10 ZŁ, WYNAJĘCIE ROWERKA WODNEGO – 15 ZŁ, PŁATNE NA MIEJSCU W PRZYSTANI)
• WSTĘP DO PARKU OWADÓW
• SEANS W KINIE 5D EXTREME
• SEANS W KINIE 3D 360
• ZWIEDZANIE DOMU SZALONEGO NAUKOWCA
• MOŻLIWOŚĆ WIELOKROTNEGO SKORZYSTANIA Z ATRAKCJI ZNAJDUJĄCYCH SIĘ NA TERENIE CAŁEGO PARKU – KOLEJKI, KARUZELE, TRAMPOLINY, PLACE ZABAW ITP. (Z WYJĄTKIEM URZĄDZEŃ URUCHAMIANYCH ZA POMOCĄ MONET, NP. AUTOMATYCZNE BUJAKI ITP.)

ATRAKCJE Z UWZGLĘDNIENIEM KRYTERIUM WZROSTOWEGO:
• Karuzela “Słoniki” – od 90 cm (Lunapark)
• Wieża Drop’n’twist – od 90 cm (Lunapark)
• Diabelski Młyn – od 90 cm (Lunapark)
• Karuzela “Merry-Go-Round” – od 90 cm (Lunapark)
• Karuzela „Clown” – od 90 cm (Park Owadów)
• Robal Coaster – od 95 cm (Park Owadów)
• Minigokarty – od 95 cm (Park Owadów)
• Karuzela „Strażak” – od 95 cm (Lunapark) NOWOŚĆ!
• Miasteczko Ruchu Drogowego – od 100 cm (Park Owadów)
• Basen z łódkami – od 100 cm (Park Owadów)
• Park Linowy “Zdobywcy Olimpu” – od 100 cm (Park Mitologii)
• Wieża „Zeus Swing Tower” – od 105 cm (Park Mitologii) NOWOŚĆ!
• Autodrom – od 110 cm (Lunapark)
• Dinocoaster – od 110 cm (Lunapark)
• Plac Zabaw „Robaki-rozrabiaki” – od 110 cm (Park Owadów)
• Karuzela “Crazy Raft” – od 130 cm (Lunapark)
• Karuzela “Twist’n’swing” – od 135 cm (Lunapark)

Pozostałe atrakcje na terenie całego parku nie są uwarunkowane wzrostem.
M.in.:
• Małpi Gaj – brak ograniczeń (Lunapark) NOWOŚĆ!
• Strefa Aktywnego Odkrywcy – brak ograniczeń (Lunapark)
• Plac Zabaw (Huśtawki, Trampoliny, Zjeżdżalnia Itp.) – brak ograniczeń (Lunapark)
• Plac zabaw – brak ograniczeń (Park Mitologii)
• Ścianka wspinaczkowa – brak ograniczeń (Park Mitologii oraz Park Owadów)
• Huśtawki – brak ograniczeń (Park Mitologii)
• Plac Zabaw „Ule” – brak ograniczeń (Park Owadów)
• Dmuchaniec – brak ograniczeń (Park Mitologii) NOWOŚĆ!
• ITP.